Pred uporabo zdravil natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.
Kako lahko sami prispevate k uspehu zdravljenja?
Zdravljenje bo uspešnejše, če boste aktivno sodelovali v procesu. S tem boste dobili občutek večjega nadzora nad klinično sliko in svojimi simptomi ter se počutili bolje. Aktivno sodelovanje lahko vključuje naslednje:
- Posvetujte se z zdravnikom, ki vas lahko zdravi. Nobenega razloga ni, da bi občutili sram ali krivdo. Nenazadnje se vsak, ki se sooča na primer z bolečinami v hrbtu, brez obotavljanja odpravi k zdravniku, zakaj se ne bi tudi vi.
- Upoštevajte, da zdravljenje zahteva svoj čas. Svojega zdravnika redno obveščajte o svojem napredku.
- Ohranjajte družabne stike. Obdani z ljudmi in v skupini se boste počutili manj osamljene in posledično bolje.
- Načrtujte aktivnosti. Druženje s prijatelji, nova pričeska ali priprava obroka vam lahko pomagajo pozabiti na vaše težave in izboljšati stanje vašega duha.
- Težave je lažje reševati v skupini. Sprejmite ponujeno podporo prijateljev in družine ali pa se pridružite skupini za samopomoč, če vam to ustreza.
- Nadaljujte s svojim delom, vendar se ne naprezajte preveč, poleg tega pa poskrbite, da boste imeli dovolj časa zase in za svoje hobije. Ohranjanje stika s sodelavci, sledenje vsakodnevni rutini in občutek, da ste nekaj dosegli, imajo močno podporno vlogo pri zdravljenju depresije.
- Poskrbite za redno gibanje. npr. sprehode na svežem zraku, kratke kolesarske izlete, telovadbo, jogo ... Med fizičnimi dejavnostmi se v možganih sproščajo živčni prenašalci (endorfini), ki se imenujejo tudi hormoni sreče.
- Alkohol uživajte v majhnih količinah ali pa se mu odrecite. Alkohol ima slabilen učinek na zmogljivost možganov in lahko povzroči poslabšanje depresije.
Pomembno je, da depresijo jemljete resno in naredite prve korake v smeri zdravljenja. Aktivno vključevanje v lastno zdravljenje pomaga pri procesu zdravljenja in vpliva na dobro počutje. |
Če se tudi vi srečujete z znaki depresije, izpolnite vprašalnik ter z njim po presoji seznanite svojega osebnega zdravnika:
Samoocenjevalni vprašalnik za depresijo
Recenzent: asist. prim. Dragan Terzič, dr. med., specialist psihiatrije
Če ste v stiski ali razmišljate o samomoru, pokličite!
Klic v duševni stiski Univerzitetna psihiatrična klinika Ljubljana: (01) 520-99-00 (med 19.00 in 7.00 uro)
Telefon za otroke in mladostnike TOM: 116 111 (med 12.00 in 20.00 uro)