Kaj je mikrobiota in zakaj je pomembna?
Našo črevesno mikrobioto* sestavlja več kot 500 različnih vrst mikroorganizmov, ki se razlikujejo tako po videzu kot po nalogah. Delimo jih na koristne in na takoimenovane »škodljive« oz. patogene mikroorganizme.
Črevesna mikrobiota je zelo pomembna za naše življenje. Pomaga pri presnovi težko prebavljivih živil, preprečuje, da bi se v našem telesu škodljivi mikroorganizmi preveč namnožili in vstopili skozi črevesno sluznico v telo, vpliva na trdnost in črevesne pregrade ter vpliva na črevesni imunski sistem, ki predstavlja do 70 odstotkov našega celotnega imunskega odziva. V zadnjem času intenzivno proučujejo tudi pomen mikrobiote pri nastanku bolezni sodobnega časa, npr. debelosti in alergijah, vplivu na naše razpoloženje in celo s staranjem povezanih bolezenskih stanjih.
Kaj povzroča motnje v črevesni mikrobioti?
Vsakodnevni stres, staranje, sprememba okolja ali prehranskih navad, virusne okužbe, zdravljenje z antibiotiki in obsevalno zdravljenje lahko porušijo ravnovesje črevesne mikrobiote. Kakovostna in/ali količinska sprememba v sestavi črevesne mikrobiote lahko povzroči spremembe v samem črevesju – in tako zagotovi idealno okolje za razvoj škodljivih mikroorganizmov ter s tem posledično nastanek škodljivih snovi, ki jih le-ti proizvajajo.Količina in kakovostna sestava mikrobiote se lahko drastično spremeni ob:
- okužbi z bolezenskimi mikrobi,
- spremembi prehrane
- zdravljenju z zdravili (npr. antibiotiki, kemoterapevtiki) ali
- obsevalnem zdravljenju.
Motnje mikrobiote imenujemo tudi disbioza in se lahko pokaže kot driska, vetrovi oziroma napenjanje, pri ženskah pa celo kot porušeno ravnovesje nožnične (vaginalne) mikrobiote. Z uživanjem prebiotikov ali probiotikov pa lahko vplivamo na spreminanje mikrobiote. Probiotični mikroorganizmi se nahajajo v zdravilih, npr. Linex®, Linex® Forte, Linex® Linbi. Vendar pa se mlečnokislinske bakterije in drugi koristni mikroorganizmi lahko nahajajo tudi v fermentiranih prehranskih izdelkih ali prehranskih dopolnilih.