Pred uporabo zdravil natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

Zdravljenje protina

Kako zdravimo protin?

Pri zdravljenju protina uporabljamo zdravila, ki skrajšajo in ublažijo sklepno vnetje, zdravila, ki znižujejo raven sečne kisline v krvi, in zdravila, ki preprečujejo ponovne napade. Izbor zdravil je odvisen od pridruženih bolezni in zdravil, ki jih bolnik sočasno prejema.

Za zmanjšanje bolečin in sklepnega vnetja uporabljamo protivnetna zdravila: nesteroidne antirevmatike, sistemska zdravila za zaviranje vnetja, v posebnih primerih tudi biološko zdravilo. Pomembno je, da začnemo zdraviti akutni napad čim prej ob pojavu simptomov!

Z zniževanjem ravni sečne kisline v krvi se zmanjša pogostost napadov uričnega artritisa. Zdravila za zniževanje sečne kisline je treba jemati vsak dan, tudi v odsotnosti sklepnega vnetja. Opustitev zdravil, ki znižujejo raven sečne kisline, lahko sproži akutni napad artritisa. Odmerke zdravil zvišujemo, dokler ne dosežemo tarčne ravni sečne kisline v krvi, ki je 360 µmol/l (300 µmol/l pri bolnikih s tofi).

Ob zdravilih za zniževanje ravni sečne kisline predpisujemo prvih nekaj mesecev sočasno tudi zdravila, ki preprečujejo ponovne napade akutnega uričnega artritisa. Običajno so to znižani odmerki zdravil, s katerimi smo zdravili akutni napad.

Pri bolnikih z dolgotrajnim nezdravljenim protinom s tofi je včasih potreben operativni poseg za odstranitev večjih tofov, ki omejujejo gibanje v sklepu, ali v primeru okužbe tofa.

Kakšni so možni zapleti protina?

Pri bolnikih s protinom se kristali sečne kisline odlagajo tudi v ledvicah, kar lahko privede do pojava kronične bolezni ledvic (uratna nefropatija) ali uratnih ledvičnih kamnov. Kristalni depoziti v sklepih lahko privedejo do deformacij sklepov. Pri bolnikih s protinom se pogosteje pojavljajo bolezni srca in ožilja.

Priporočila za bolnike s protinom

Z rednim jemanjem zdravil in ustrezno prilagoditvijo življenjskega sloga lahko bolniki bistveno zmanjšajo verjetnost ponovnih napadov sklepnega vnetja. Pri bolnikih, ki vzdržujejo tarčno nizko serumsko raven sečne kisline dalj časa, lahko napadi sklepnega vnetja povsem izzvenijo. Zato pravimo, da je protin zazdravljiva bolezen. Ob prvih simptomih akutnega napada protina je treba čim prej začeti jemati protivnetna zdravila. Priporočljivo je, da ima vsak bolnik s protinom doma ustrezna protivnetna zdravila, ki jih lahko predpiše družinski zdravnik!

Najbolj učinkovito zdravljenje protina je sočasno farmakološko zdravljenje ob spremembi življenjskega sloga. Bolnikom s protinom odsvetujemo uživanje alkoholnih pijač, priporočamo upoštevanje protinske diete, dobro hidracijo in zmanjšanje čezmerne telesne teže. Zdravljenje protina in preprečevanje akutnih napadov pri bolnikih s protinom je dosmrtno.

Prispevek je pripravila Klara Dai, dr. med., specialistka interne medicine.

Viri:

  • 1. Košnik M, Mrevlje F, ur. Interna medicina. 4. izdaja. Ljubljana. Littera Picta, Slovensko medicinsko društvo. 2011.
  • 2. Gašperšič N, Ambrožič A, ur. Žepna revmatologija. Ljubljana. Društvo za razvoj revmatologije. 2019.
  • 3. Dalbeth, N., Choi, H.K., Joosten, L.A.B. et al. Gout. Nat Rev Dis Primers 5, 69 (2019). https://doi.org/10.1038/s41572-019-0115-y.
  • 4. Ragab G, Elshahaly M, Bardin T. Gout: An old disease in new perspective - A review. J Adv Res. 2017;8(5):495-511. doi:10.1016/j.jare.2017.04.008.
  • 5. P Richette, M Doherty, et al. 2016 updated EULAR evidence-based recommendations for the management of gout. Ann Rheum Dis 2017;76:29-42 doi:10.1136/annrheumdis-2016-209707.
Pred uporabo zdravil natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.
Pred uporabo zdravil natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.