Zdravljenje kronične venske bolezni
Kronična venska bolezen je počasi napredujoča bolezen ven na nogah, ki sicer ne ogroža življenja, zmanjšuje pa njegovo kakovost. Zaradi nespecifičnih simptomov v začetnem obdobju bolniki običajno poiščejo pomoč šele, ko je bolezen že napredovala. S pravočasnim odkrivanjem in zdravljenjem bolezni lahko preprečimo napredovanje in pozne zaplete.
Zdravljenje je odvisno od stopnje bolezni. Usmerjeno je k zmanjševanju kronične venske hipertenzije in vnetja.
Sprememba življenjskega sloga in splošni ukrepi
- Bodite redno telesno aktivni.
K znižanju venskega tlaka pripomore zdrav, nesedeč, življenjski slog. Gibanje spodbuja mišično črpalko v nogah, kar olajša pretok krvi navzgor proti srcu. Priporočljive so hoja, plavanje, kolesarjenje in podobno ... - Izogibajte se dolgotrajnemu stanju ali sedenju, še posebej s prekrižanimi nogami.
Če sta delo ali življenjski slog povezana s podaljšanim stanjem ali sedenjem, je priporočljivo redno vstajanje, hoja, raztezanje in dvigovanje nog na raven srca 3-4-krat na dan po 30 minut. - Nadzorujte telesno težo.
Čezmerna telesna teža lahko poslabša simptome, zato vzdrževanje zdrave telesne teže pomaga zmanjšati pritisk na vene. - Izogibajte se:
- virom toplote (savna, vroče kopeli, termoforji v predelu nog)
- tesnim oblačilom
- visokim petam
Kompresijsko zdravljenje
Z uporabo kompresijskih nogavic se običajno upočasni napredovanje bolezni, vendar pa bolezenskega stanja s tem ne pozdravimo.
Na voljo so:
- povoji različnih dolžin in
- elastične kompresijske nogavice, ki se za razliko od povojev ponoči lahko snamejo.
Kompresijske povoje ali nogavice mora predpisati za to usposobljen zdravnik, ki določi višino in stopnjo kompresije. Potrebno je izmeriti obsege in dolžino okončine brez otekline (edema).
V primeru, da kompresijsko zdravljenje iz različnih razlogov ni primerno za vas, vam zdravnik lahko predpiše zdravljenje v obliki tablet, kapsul ali gelov.
Zdravila za lajšanje simptomov venskega popuščanja
Strokovno jih imenujemo venoaktivna zdravila. Zdravila za lajšanje simptomov venskega popuščanja vam zdravnik lahko priporoča tako sočasno s kompresijkim zdravljenjem kot tudi samostojno, v primeru, da kompresijskih nogavic ne prenašate ali iz katerega drugega razloga za vas niso primerna. Zdravila za ta namen delujejo na različne načine. Povečujejo elastičnost, krepijo in ščitijo vensko steno (venotonično delovanje) in delujejo proti oteklinam (antiedematozno).
Zdravila za lajšanje simptomov venskega popuščanja se lahko uporabljajo v vseh stopnjah bolezni in so pri nas na voljo v obliki tablet ali kapsul ter tudi gelov ali krem za lokalni nanos. Dobite jih lahko na recept ali brez recepta. Posvetujte se s svojim osebnim zdravnikom ali farmacevtom, ki vam bo priporočil za vas najustreznejšo obliko.
Operativno zdravljenje
Operativno zdravljenje pride v poštev pri napredovalih oblikah kronične venske bolezni, ko ostali ukrepi ne zadostujejo ali kadar so prisotni hujši bolezenski znaki, kot so npr. venske razjede. Glede na vaše bolezenske znake, obseg venskega popuščanja, starost, morebitne pridružene bolezni ipd. vam bo zdravnik lahko svetoval najprimernejši poseg za vas, tako da bo okrevanje po posegu čim lažje in krajše.
V splošnem razdelimo operativne posege za zdravljenje venskega popuščanja na:
- klasično kirurško odstranitev, kjer se prizadeti del vene odstrani;
- znotraj žilne posege, pri katerih se prizadeta vena na različne načine "zlepi" in se na ta način prehodnost krvi skozi to žilo prepreči.
Potek bolezni in možni zapleti
Če ne ukrepamo pravočasno, bolezen počasi napreduje in povzroča vse več težav. V končni fazi lahko nastane venska razjeda, ki se običajno pojavi nad notranjo stranjo gležnja. Zdravljenje razjede je dolgotrajno in ga običajno spremlja tudi vnetje. Med bolj resne zaplete venskega popuščanja spada globoka venska tromboza, ki lahko nastane kot posledica zastajanja krvi v veni, posledičnega vnetja in vpliva na strjevanje krvi v prizadetem območju.
Prispevek smo pripravili v sodelovanju z asist. dr. Barbaro Eržen, dr. med., spec. kardiologije in vaskularne medicine.
Viri:
- 1. Youn YJ, Lee J. Chronic venous insufficiency and varicose veins of the lower extremities. Korean J Intern Med. 2019 Mar; 34(2): 269-283.
- 2. Azar J, Rao A, Oropallo A. Chronic venous insufficiency: a comprehensive review of management. J Wound Care. 2022 Jun 2; 31(6): 510-519.
- 3. Kecelj N, Kozak M, Slana A, Šmuc Berger K, Šikovec A, Makovec M, Blinc A, Žuran I, Planinšek Ručigaj T. Priporočila za odkrivanje in zdravljenje kronične venske bolezni. Zdravniški vestnik, 2017 letnik 86, številka 7/8, str. 345-361.
- 4. Alsaigh T, Fukaya E. Varicose Veins and Chronic Venous Disease. Cardiol Clin. 2021 Nov; 39(4): 567-581.
- 5. Azar J, Rao A, Oropallo A. Chronic venous insufficiency: a comprehensive review of management. J Wound Care. 2022 Jun 2; 31(6): 510-519.