Veljko Toman - Jordanija
"Če je pokrajina taka, da te prevzame, je zagotovo nekaj v njej."
Od 1. 6. 2021 do 10. 9. 2021
Drage ljubiteljice in dragi ljubitelji umetnosti,
slikar Veljko Toman je že skoraj pet desetletij s svojimi slikami navzoč v slovenskem kulturnem okolju in večino svojega slikarskega opusa je posvetil krajinski motiviki. Predvsem pa je v svojem slikarstvu uveljavil izrazito barvitost, ki je z leti ustvarjanja postala tudi eden najmočnejših razpoznavnih znakov njegove slikarske govorice.
Po Jordaniji, magični pokrajini, razpeti med morjem ter puščavo in z izjemno kulturno dediščino starih arhitekturnih spomenikov, vas virtualno popeljeta likovni kritik Iztok Premrov in slikar Veljko Toman. Najbolj »vroč« slikarski cikel, kjer podobe dobesedno gorijo od toplih barv, je z glasbo pospremil Duo Aritmija, ki ga sestavljata Tilen Stepišnik in Šemsudin Džopa.
Video si lahko ogledate tukaj:
Razstava bo v Galeriji Lek na Verovškovi 57 v Ljubljani na ogled do 10. septembra vsak dan od 9. do 19. ure. Prijazno vabljeni k obisku. V skrbi za zdravje vseh vas prosimo, da ob ogledu upoštevate varnostna priporočila in največje dovoljeno število oseb v prostoru ter skrbite za medosebno razdaljo.
Hvala. Prijazno vabljeni!
Veljko Toman
Veljko Toman se je rodil 29. decembra 1944 v Splitu. Osnovno šolo je obiskoval v Žalcu, Srednjo šolo za oblikovanje (grafični oddelek) pa v Ljubljani. Leta 1964 se je vpisal na Pedagoško akademijo (likovni oddelek) v Ljubljani, kjer je leta 1966 absolviral. Nato se je vpisal na Akademijo za likovno umetnost v Ljubljani in leta 1971 diplomiral pri profesorju Maksimu Sedeju. Kot restavrator se je zaposlil v Mestnem muzeju Ljubljana, kjer je deloval do svoje upokojitve. Ob delu je nadaljeval podiplomski študij restavratorstva pri profesorju Mirku Šubicu, ki ga je končal leta 1975 in prejel naziv akademski restavrator specialist.
Poleg slikarstva se ukvarja z grafiko, ilustriranjem, pedagoško-andragoškim delom, še vedno se posveča tudi restavriranju umetnin. Od leta 1973, ko je prvič razstavljal svoje slike v Mestnem muzeju Kranj, je imel več kot 170 samostojnih razstav doma in na tujem ter sodeloval na več kot 300 skupinskih razstavah. Za svoje delo je prejel več kot petdeset nagrad in priznanj, med prvimi leta 1976 študentsko Prešernovo nagrado za restavratorstvo, in veliko število odkupnih nagrad na ekstemporih v Piranu, Gorici, Trstu (Italija), Škofji Loki, Rogaški Slatini in Velenju. Leta 2017 je deset slovenskih umetnikov (med njimi tudi Toman) sodelovalo na mednarodnem salonu francoskega Nacionalnega združenja lepih umetnosti pod piramido v Louvru v Parizu. Veljko Toman živi in ustvarja na Rakitni.