Tanja Špenko v Galeriji Lek

V torek, 11. marca, nekaj dni po mednarodnem prazniku žensk, smo v Galeriji Lek odprli razstavo del akademske slikarke Tanje Špenko.

V imenu družbe Lek, člana skupine Sandoz, je goste pozdravila voditeljica Blažka Müller Pograjc.

V glasbenem nastopu je goste navdušila odlična sopranistka Nataša Zupan, ki je ob spremljavi pianistke Andreje Markun zapela tri arije.

O razstavi in delu umetnice je povedal umetnostni zgodovinar in likovni kritik Iztok Premrov, ki je v zloženki k razstavi zapisal:

»Tanja Špenko je ena izmed tistih likovnih ustvarjalk, ki so se že takoj po študiju odločile za abstraktno slikarstvo, in v njenem obsežnem opusu, ki ga rada pokaže javnosti, abstraktne teme še vedno prevladujejo. Morda je v zadnjih dveh, treh letih vendarle nekoliko specificirala svoje izrazoslovje – priča smo svobodnim kompozicijam, izraženim z močnimi barvami, ki so postavljene v obsežno belino. Belina osnove, temeljnika, pa najsi je to papir ali platno, je pomembna prostorska prvina. Slikarka jo izrablja oziroma uporablja kot neskončen prostor, v katerega umešča svoje abstraktne like.

Njena likovna govorica pozna dve osnovni vrsti likov – prva so abstraktna »bitja«, ki jih upodablja z vehementnimi, gestualnimi potezami in zamahi, druga vrsta pa so racionalno zasnovane geometrijske forme, ki včasih spominjajo na arhitekturne tvorbe, lahko pa so preprosto znamenja in celo okraski. Med tema osnovnima oblikovnima izhodiščema slikarka odkriva posebne vrste dvogovor, ki ga potem postavlja pred nas, gledalce.

Tanja Špenko v najnovejših slikarskih stvaritvah uporablja posebno tehniko in z njo dva različna postopka nanašanja barv. Del barvnih plasti naslika s čopičem, drugi del pa odtisne s polivinilne folije, kar v osnovi spominja na tehniko monotipije. Slikarka dosledno uporablja akrilne barve, ki se hitreje sušijo in ji omogočajo bolj sproščene in razigrane abstraktne kompozicije. Sama ugotavlja, da brez črne in sive ob njej skorajda ne zna dokončati slike. Poleg teh so njena stalnica tudi močna rdeča in zelena polja. Te zanimive kombinacije odtiskovanja in slikanja dajejo podobam svojevrstno strukturo, s katero je slikarka od nekdaj rada »opremljala« svoje likovne podobe. Torej gresta z roko v roki izrazita barvitost in razgibanost oblik, kar je že razpoznavna karakteristika te slikarke. Avtorica dopušča svobodno branje njenih slik, gledalca ne želi a priori napeljati k temu, da razpozna neki motiv, ki ga nakaže z naslovom slike.

Slikarka je prepričana, da se tudi z abstraktnim jezikom da marsikaj povedati, hkrati pa meni, da so njene slike pomensko odprte. Njen ustvarjalni postopek je spontan, saj se ves čas svojega dela ne obremenjuje z določenimi poudarki – ti nekako privrejo iz nje sami po sebi, vsaj tiste najbolj spontane prvine, liki, ki jih rodijo tako rekoč nezavedne geste in živahni zamahi s čopičem. Treba se je zavedati, da avtorica pri tem načinu snovanja vztraja že nekaj desetletij in da njene podobe nekako same od sebe letijo izpod njenih rok. Občutja, da je svobodna, jo ženejo k novim rešitvam in to je bistvo njenega ustvarjalnega procesa. Nekaj potez s svinčnikom, ki še ponekod »udarijo« na dan, nato v hitrem ritmu sledijo odtisnjeni in naslikani predeli; na koncu je še nekaj korektur s tankimi pisali in podoba je gotova. Je resnično odraz trenutnih razpoloženj, je povsem odkrita in neprisiljena. Je trenutek, ujet v likovno večnost.«

Tanja Špenko

Rojena je bila 31. julija 1956 v Ljubljani. Leta 1979 je diplomirala na slikarskem oddelku Akademije za likovno umetnost v Ljubljani, pri prof. Štefanu Planincu.

Razstavljati je začela leta 1979 s triavtorsko razstavo v Galeriji Škuc, od takrat tudi sodeluje na mnogih skupinskih razstavah doma in v tujini.

Od prve samostojne razstave leta 1981 v Avli Inštituta Jožef Stefan v Ljubljani do danes se je na samostojnih razstavah doma in v tujini predstavila več kot štiridesetkrat, med drugim: leta 1984 v ljubljanski Bežigrajski galeriji, leta 1985 v Klubu Collegium Artisticum v Sarajevu (Bosna in Hercegovina), leta 1991 v Galeriji ZDSLU, leta 1994 v mariborskem razstavnem salonu Rotovž in celjskem Likovnem salonu, leta 1997 v Galeriji Equrna v Ljubljani, leta 1998 v Muzeju grada Zagreba (Hrvaška), leta 2001 v Mestni galeriji Piran, leta 2005 v galeriji Božidarja Jakca (v nekdanji samostanski cerkvi) v Kostanjevici na Krki, leta 2008 v Galeriji A+A v Benetkah (Italija) in leta 2011 v galeriji Rika Debenjaka v Kanalu ob Soči.

Leta 2007 je ustvarila cikel sitotiskov za grafično mapo in cikel manjših grafik za bibliofilsko knjigo Vmesnost ob pesmih Andreja Medveda (tisk: Slavko Pavlin, Mednarodni grafični likovni center Ljubljana).

Njena likovna dela so v več slovenskih zbirkah: v Moderni galeriji Ljubljana, Mednarodnem grafičnem likovnem centru v Ljubljani, Umetnostni galeriji Maribor, Obalnih galerijah Piran, Galeriji Božidarja Jakca v Kostanjevici na Krki in drugje.

Je članica ZDSLU, deluje kot slikarka in likovna pedagoginja. Živi in ustvarja v Ljubljani.

Nagrade:

1984 – zlata ptica, Ljubljana
1987 – odkupna nagrada, Volosko 87, Volosko (Hrvaška)
1989 – diploma, Volosko 89, Volosko (Hrvaška)
1989 – diploma Raciborz 96 (Poljska)
2002 – nominacija za nagrado 2002, Muzej Florean (Romunija)
2003 – nominacija za nagrado 2003, Muzej Florean (Romunija)
2005 – posebno priznanje, II. Ex-tempore Kamnik
2010 – priznanje za izjemen prispevek (za mentorsko delo), Transgeneracije, Ljubljana
2011 – Grand Prix, Mednarodni ex-tempore Ptuj, Karneval 2011, Ptuj
2012 – 2. nagrada, Mednarodna razstava miniature 2012, Beograd, Srbija
2013 – posebno priznanje strokovne žirije, Mednarodni ex-tempore Ptuj, karneval 2013, Ptuj

Razstava Tanje Špenko je v Galeriji Lek na ogled do 11. aprila.