Aquamorfoze Boruta Likarja

V torek, 16. oktobra, smo odprli razstavo fotografij avtorja Boruta Likarja z naslovom Aquamorfoze.

Voditeljica Blažka Müller Pograjc je v imenu Leka, člana skupine Sandoz, pozdravila goste in na kratko predstavila avtorja. Borut Likar je doktor elektrotehnike, je univerzitetni profesor na Univerzi na Primorskem – Fakulteti za management in predstojnik Inštituta za inovativnost in tehnologijo. Zanimata ga predvsem ustvarjalnost in inovativnost. V prostem času pa najde čas tudi za fotografijo.

Večer je z glasbo popestrila violinistka Maja Savnik, zaposlena v orkestru Slovenske Filharmonije. Svoje znanje nadgrajuje z igranjem v mnogih komornih zasedbah. Je dobitnica večih nagrad, med drugim tudi študentske Prešernove nagrade za posebne umetniške dosežke.

Borut Likar je pozdravil goste in opisal nastanek fotografij, ki jih posnel v nevihti ob istrski obali v Lovrečici.

Več o razstavi Aquamorfoze je povedal umetnostni zgodovinar in likovni kritik Iztok Premrov, ki je v zloženki k razstavi zapisal:

»Borut Likar je svoj fotografski odnos do narave, do pojavov v njej in do človekovih posegov vanjo najbolj natančno opredelil s projektom Kaos in red, s katerim se je tudi lotil iskanja globljega pomenskega součinkovanja različnih likovnih prvin, predvsem svetlobe. Kajti svetloba s svojim odbojem od stvari v naravi nam sploh omogoča, da jih razpoznamo oziroma vidimo. Če fotografa zanima učinkovanje konkretnih tvorb v naravi in okolju našega bivanja ter ustvarjanja, ki smo ga sooblikovali, včasih v harmoniji z naravnim, včasih pa v njenem nasprotovanju, potem je vsak pojav že lahko predmet njegovega posnetka oziroma neposrednega zapisa. Če pa ga zanima igra, ki jo svetloba ustvari skozi prosojno opno zarošenega stekla ali prizmo deževne kaplje, mora znati slediti optičnim pojavom, ki jih spontano sproži narava sama, in te trenutke ujeti kot dragocenost drugačnega pogleda. In ta drugačnost je zaživela v njegovem ciklu, ki ga je poimenoval Aquamorfoze, in naslov sam nam razlaga, da so to spremembe, ki jih povzroča voda v vlogi »optičnega medija«.

»Na fotografijah lahko opazujemo istrsko obalo morja v Lovrečici, kot jo vidi oko vodne kapljice. Fotografije so bile posnete sredi nevihte skozi vetrobransko steklo avtomobila. Tako kot prizma vodne kapljice svetlobo razpršijo in jo popačijo. Pogled je včasih oster, drugič manj jasen. Na nekaterih fotografijah je usmerjen v daljavo, na drugih v bližnji objekt. Še posebej je zanimivo iskanje prikritega …« Tako je avtor sam opisal nastanek fotografij iz omenjenega cikla in v tem opisu je najbolj zanimiva oznaka, da gre za »iskanje prikritega«.

To iskanje prikritega lahko razumemo kot avtorjevo hotenje, da stvarem in pojavom uspe zlesti pod kožo in da z določenimi hotenimi ali pa naključnimi pomagali ob povsem naravnih stvareh in pojavih odkrije tisto, kar se skriva za realno podobo nečesa. Postopek spominja na proces, ki so ga v svojih delih izpeljali abstraktni likovni umetniki. Ti so z abstrahiranjem določenih razpoznavnih elementov v motivu pokrajine ali tihožitja preostrili realno podobo v abstraktno. Pri njih je bilo sredstvo preobražanja slikarski čopič, namočen v barvo, zdaj pa imamo opravka s fotografskim aparatom kot medijem teh pretvorb. In če se pri tem postopku razostrovanja in preostrovanja ustvarjajo novi liki, novi vzorci, tem bolj zanimivo.

»V kompleksnih vzorcih se skrivajo živali in pustna maska, obrazi, ptiči, in tudi ledena puščava. Vse to in še več je preplet delno izoblikovane slikovne forme in naše domišljije. Slednja je odraz človekovih miselnih vzorcev, želja, trenutnih razmišljanj, spominov in osebnih lastnosti.« Tako je v nadaljevanju avtor sam razčlenil vse tisto, kar je odkril s svojim fotografskim aparatom.

Cikel Aquamorfoze Boruta Likarja nam ponuja v razmislek fotografske dosežke, v katerih se hoteno in nehoteno, načrtovano in naključno povezujejo v izrazno celoto, vsekakor zanimivo in nenavadno.«

Borut Likar, doktor elektrotehnike, je univerzitetni profesor na Univerzi na Primorskem – Fakulteti za management in predstojnik Inštituta za inovativnost in tehnologijo. Zanimata ga predvsem ustvarjalnost in inovativnost. Je pobudnik in koordinator več deset nacionalnih in mednarodnih raziskovalno-razvojnih ter tehnoloških projektov, tudi mednarodno odmevnega nacionalnega gibanja inovativnosti mladih. Je avtor mnogih znanstvenih in strokovnih del, monografij, osmih patentov ter vrste modelov in avtorskih del, od katerih so bila mnoga tudi mednarodno tržno uspešna. Prejel je nagrado prometej znanosti za odličnost v komuniciranju. Med več vabljenimi predavanji sta bili še posebno odmevni tisti na sedežu Organizacije združenih narodov v Ženevi in Evropskem parlamentu.

V prostem času najde čas tudi za fotografijo. Hobi mu predstavlja protiutež rednim obveznostim in način, kako klasične fotografske motive pogledati drugače. In metodo, kako pogledati na vsakodnevne izzive skozi drugačen objektiv. Njegova fotografska dela so bila prikazana na več samostojnih razstavah in nagrajena predvsem zaradi svoje izvirnosti.

Reference s področja fotografije

  • Borut Likar, Emzin – razstava v okviru natečaja Fotografija leta 2008 – ožji izbor, Cankarjev dom, Ljubljana, odprtje 13. februarja 2008.
  • Borut Likar, Aquamorfoze , Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko, Koper, od 26. novembra 2009 do18. januarja 2010.
  • Borut Likar, Razstava umetniških del – Aquamorfoze, Univerza na Primorskem, Fakulteta za management, Koper, odprtje 9. februarja 2010.
  • Borut Likar in Lavoslava Benčič, Fotografski obrazi vode in kamna, Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Republike Slovenije – Soča, Ljubljana, odprtje 24. marca 2010.
  • Borut Likar, Kaos in red (Fotografska križ-fotja), razstava v okviru cikla Likovni kritiki izbirajo, SDLK (Slovensko društvo likovnih kritikov), kustos razstave Mario Berdič, likovni kritik, Cankarjev dom, Ljubljana, od 6. do 24. septembra 2010. http://picasaweb.google.com/korona.plus/RazstavaCankarjevDomSept2010#
  • Borut Likar, 1. nagrada v fotografski kategoriji – natečaj literarnega in likovno-fotografskega natečaja Voda, Primorski družbeni center – Središče Rotunda, Koper, 5. junij 2010.
  • Borut Likar, Razstava nagrajene fotografije v okviru fotografskega natečaja Voda: Od Mure do morja, Središče Rotunda, Koper, odprtje 5. junija 2010.
  • Borut Likar, Igra novoletnih luči, Univerza na Primorskem, Fakulteta za management, v okviru 5. razstave umetniških del dijakov likovne smeri Gimnazije Koper in 2. razstave fotografij izr. prof. dr. Boruta Likarja, od 15. marca do 15. septembra 2011.
  • Borut Likar, Ples prazničnih luči, Ljubljana – Krakovski nasip ob Ljubljanici (fotografije 1,2 × 1,8 m2), kustos razstave Mario Berdič, likovni kritik, organizator Turizem Ljubljana, od 30. novembra 2010 do 3. januarja 2011. http://picasaweb.google.com/korona.plus/RazstavaKrakovoDec2010#
  • Borut Likar, Fotografska križanka Mačkov Murijev – kaos in red, Vrtec Trnovo, od februarja do septembra 2011.
  • Borut Likar, Elektromorfoze, Dom starejših Trnovo, od 22. septembra 2011 do 20. januarja 2012, odprtje 3. novembra 2011.
  • Borut Likar, Elektromorfoze, Knjižnica Izola, od 1. februarja do 31. marca 2012.
  • Borut Likar, vabljeno sodelovanje (ožji izbor) na mednarodni prireditvi Photonic Moments Portfolio Review, ki je potekala v okviru prireditve Mesec fotografije 2012, Ljubljana, od 8. do 9. junija 2012.

Razstava je na ogled do 30. novembra.