Dubravko Baumgartner

Galerija Lek, 4. marec – 28. marec 2008

Sanjavost, povezana z minevanjem časa

Marec je v Galeriji Lek namenjen čisto posebnemu umetniku, akademskemu slikarju Dubravku Baumgartnerju. Čeprav ga med drugim zaznamuje tudi mladost, je glavna njegova odlika inovativna ustvarjalnost, močno povezana s pokrajino, iz katere prihaja. Z minevanjem časa, melanholijo prekmurskih ravnic in z nekakšnim otožnim pridihom, ki z njegovih platen seva skozi izbrane tone predvsem zemeljskih odtenkov barv.

Odprtje razstave del Dubravka Baumgartnerja v torek, 4. marca, je bilo kot da se je košček Prekmurja naselil sredi Ljubljane. Številni gostje iz Prekmurja so s toplino in ponosom pospremili ustvarjanje svojega rojaka in skupaj z odlično lasbeno skupino Zagšmalit ustvarili dogodek, ki bo rednim obiskovalcem naše galerije, pa tudi vsem, ki razstave pripravljamo, ostal še dolgo v spominu.

Ogled razstave toplo priporočamo, vse do 28. marca.

Prekmurski fragmenti v Galeriji Lek

V spremni besedi, objavljeni v katalogu ob razstavi, je umetnostna kritičarka Petra Vencelj zapisala:

“Umetnost vedno govori o položaju posameznika v družbi. Kulturo spreminjajo in ustvarjajo posamezniki s svojim odnosom do sveta, s svojimi umetniškimi akcijami in reakcijami na stvarnost. Zato je umetnost po svoji naravi osebna, saj umetniški izraz in spoznanja nastajajo v umetniku kot posamezniku.

Pri likovnem izražanju naletimo na dve vrsti nagovorov, in sicer na pripovedno ter kreativno intenco. Ekspresivni vidik pomeni komunikacijo vsebin, produktivni pa komunikacijo form. V vsakem primeru gre za komunikacijo notranjega govora, izraženega skozi vizualno sredstvo, ali kakor bi rekel veliki mislec in filozof Hegel: Prodor ideje skozi materijo.

Kadar veliko likovnih umetnikov občuti in doživi prostor svoje družbe na soroden ali celo enak način, je izpolnjen pogoj za nov likovni slog. Kaotičen čas, v katerem živimo, je prinesel veliko novih slogov. Dandanes so se manifestne vsebine večinoma umaknile v ozadje, kot predmet izražanja pa so v ospredje stopili konceptualna vprašanja, ekološke tematike in komunikacijski odnosi. V ta kontekst lahko vključimo tudi dela Dubravka Baumgartnerja.

Avtor črpa motive iz domačega panonskega okolja. Razpadajoče strukture fasad, obcestnih domov, gospodarskih poslopij in zidanic mu predstavljajo zavest o minevanju in vračanju k zemlji. Bolečino razkroja prikazuje z naturalistično upodobljenimi razpadajočimi stavbnimi členi in s prefinjenim barvnim svetom. Monokromna dela poživljajo rdeča, žareča jedra. Tehnološko gledano gre za delno neprekrito osnovno podslikavo v rdečem, ki se je slikar poslužuje v vseh delih. Izpostavljena presevajoča jedra dodatno poudarja s črno konturo. S tem poudari kontrast barve proti barvi oziroma intenzivira njihovo svetlost. Pozoren opazovalec lahko v teh barvnih nagovorih zasluti bolečino razkroja. Kot bi za iluzijo naslikanih zidov tlel še poslednji ogenj življenja, ki pa pod zobom časa neusmiljeno ugaša in se pod lupino taktilnih tekstur spreminja v pogorišče. Temnejše konture, ki zaobjemajo ali določajo oblike predmetov, mu služijo tudi kot kompozicijska mreža, v katero je ujeta celotna zasnova.

Baumgartnerjeva dela skozi prvine barve in linije nosijo še druge izpovedne dimenzije. Predvsem čustveno ekspresivne oziroma simbolne. Kontrast barvne kakovosti s pridušenim delovanjem daje delom otožen pridih. Opozoriti pa je treba tudi na tipno vrednost del, saj umetnik med klasične slikarske materiale (olje, akril) vnaša tudi pesek, les, ilovico, kovino in zemeljsko smolo. Tako dodatno reliefno razgiba površino, slikarsko polje prenese čez rob slike in poseže v prostor.”

Dubravko Baumgartner

Dubravko Baumgartner je leta 1998 končal Gimnazijo in strokovno šolo za oblikovanje (Müvészeti Szakközépiskola és Gimnázium) v Szombathelyju na Madžarskem – smer grafika in grafično oblikovanje. Študiral je na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani – smer slikarstvo in leta 2004 diplomiral pri prof. Zmagu Jeraju in prof. Nadji Zgonik. Ukvarja se s slikarstvom, z grafiko, oblikovanjem in s fotografijo. Je ustanovitveni član Društva mladih likovnikov LINDART iz Lendave in član Društva likovnih umetnikov Prekmurja in Prlekije ter Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov. Zaposlen je v Galeriji-muzeju Lendava kot kustos galerije in grafični oblikovalec.

Dubravko Baumgartner je svoja dela predstavil že na številnih samostojnih in skupinskih razstavah doma in v tujini.

Samostojne razstave:

1998

  • OTP, Szombathely (H)

2000

  • Galerija zdravilišča Moravske Toplice (SLO)

2002

  • Galerija KRKA, Ljubljana (SLO)
  • Sinagoga, Lendava (SLO)

2003

  • Sinagoga, Lendava (SLO)
  • Kulturni center Ivana Napotnika, Velenje (SLO)
  • Kulturni dom Petišovci (SLO)

2005

  • Müvészetek háza, Szombathely (H)
  • Likovno razstavišče Renault, Ormož (SLO)

2006

  • Mestna galerija Šoštanj (SLO)
  • Galerija Murska Sobota (SLO)

2007

  • Galeria Limes, Komarno (SK)
  • Galerija Anteja Trstenjaka, Ljutomer (SLO)
  • Galerija Vodnikova domačija, Ljubljana (SLO)

Sodeloval je tudi na številnih skupinskih razstavah doma, na Hrvaškem, Slovaškem, Madžarskem in v Avstriji.