Pred uporabo zdravil natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

Zdravljenje in preprečevanje akutne okužbe sečil

Tveganje za zapleteno okužbo sečil je povečano pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom, vstavljenim urinskim katetrom, zastajanjem seča v sečnem mehurju zaradi oslabljenih mišic, zoženo sečnico, povešeno maternico, prisotnostjo sečnih kamnov in pri moških s povečano prostato. Če seč dlje časa zastaja v sečnem mehurju, imajo bakterije več možnosti, da se razmnožijo.

Zdravnik bo diagnozo največkrat lahko postavil na podlagi značilnih znakov in simptomov. Včasih pa je za potrditev diagnoze potrebna preiskava seča, s katero lahko ugotovimo vrsto povzročitelja okužbe. Seč pravilno oddamo tako, da najprej očistimo spolovilo in nato v posodico ujamemo srednji curek seča.

Pri bakterijski okužbi se osebni zdravnik odloči za zdravljenje z antibiotikom. Izbira antibiotika in čas trajanja zdravljenja sta odvisna od vrste povzročitelja, zapletenosti okužbe in stopnje težav. Pomembno je, da so povzročitelji (bakterije) občutljivi na izbrani antibiotik in da je le-ta v zadostni koncentraciji prisoten na mestu okužbe dovolj časa, da  uniči vse bakterije.

Čas zdravljenja je odvisen od vrste izbranega antibiotika: na voljo so zdravila, pri katerih za zdravljenje zadošča en sam odmerek, pri drugih pa je antibiotično zdravilo treba jemati od nekaj dni do nekaj tednov. Pri odločanju, kateri antibiotik bo predpisal, zdravnik upošteva tudi predhodne izkušnje z zdravljenjem in prisotnost sočasnih bolezni.Antibiotična zdravila se razlikujejo po načinu delovanja, po tem, kako po zaužitju potujejo skozi organizem, kje v telesu se kopičijo in kako se izločijo iz telesa. Pri zdravljenju okužb sečnega mehurja je pomembno, da se antibiotik čim hitreje, v kar največji meri in čim dlje zadržuje na mestih v sečnem mehurju, na katerih se pritrjujejo bakterije, ki so vir okužb (strokovni izraz biofilm). Če se zdravilo hitreje izloči iz telesa, ga bo treba zaužiti večkrat na dan nekaj dni zapored. Če pa se  zdravilo na mestu okužbe v sečnem mehurju kopiči daljše časovno obdobje, zadošča manj pogosto jemanje, pri nekaterih zdravilih zadošča celo  samo enkratno odmerjanje. 

Pri zdravljenju z enim samim odmerkom antibiotika odpade skrb, da bomo zdravilo pozabili vzeti, nasvete za lajšanje težav in preprečevanje ponovitve bolezni pa je treba še vedno upoštevati, da bo čas do popolnega okrevanja čim krajši.

Pri večini bolnic nastopi izboljšanje simptomov že v 24-48 urah po začetku antibiotičnega zdravljenja, a zdravljenje v tem času še ni zaključeno, saj telo za popolno okrevanje potrebuje dlje časa, da se povrne v stanje pred okužbo.

Pomembno je, da dosledno upoštevamo navodila, ki smo jih prejeli glede pravilnega jemanja zdravil, da odmerkov ne izpustimo ali zdravljenja predčasno prekinemo ter da upoštevamo tudi ostale nasvete za čimprejšnje okrevanje in preprečevanje ponovitve bolezni.

Ukrepi za preprečevanje  okužb sečil in lajšanje težav v času zdravljenja

Zelo pomembno je, da z ukrepi za okrevanje nadaljujemo tudi po tem, ko začutimo izboljšanje.

Za preprečevanje okužb in lajšanje težav v času zdravljenja so pomembni različni ukrepi:

  • Pitje zadostne količine tekočine, saj s tem vplivamo na povečano izločanje seča in odstranjevanje bakterij iz sečil. Zdravniki priporočajo pitje 2 dL tekočine na uro čez dan, kar skupaj znese 2-3 L na dan.
  • Pogostejše odvajanje seča - na 2 do 3 ure, s čimer zmanjšamo možnost razrasta bakterij.
  • Če so okužbe povezane s spolnimi odnosi, pomaga zgodnje odvajanje seča po spolnem odnosu.
  • Ustrezna higiena po odvajanju blata pri ženskah: obrisati se je treba od spredaj nazaj in ne obratno, sicer bakterije iz črevesja prenesemo v nožnico, od koder lahko hitro zaidejo v sečni mehur.
  • Odsvetujejo se kopeli in izdelki za intimno higieno in izpiranje nožnice, saj lahko s tem spremenimo normalno vaginalno mikrobioto, ki vpliva zaščitno.
  • Skrb za redno prebavo in preprečevanje zaprtja. Z načinom prehranjevanja lahko vplivamo na kislost nastalega seča. Kisel seč lahko zmanjša učinkovitost nekaterih antibiotikov, lahko pa se pojavijo tudi nekateri znaki, ki so značilni za cistitis oz. bakterijsko okužbo sečnega mehurja (npr. pogosto uriniranje, občutek siljenja na vodo in bolečina). Z uravnoteženo mešano prehrano lahko vplivamo tako na redno odvajanje blata kot tudi na ustrezen volumen in pH seča, kar pomaga preprečevati okužbe sečil.
  • Preventivno lahko delujejo tudi probiotične bakterije, ki preprečujejo pritrditev, razrast in naselitev bakterij, ki povzročajo okužbo sečil. V nožnični mikrobioti prevladujejo bakterije iz rodu Lactobacillus spp., ki ščitijo pred razrastom patogenih bakterij. V primeru neustrezne higiene, zdravljenja z antibiotiki ali nepravilnega prehranjevanja lahko pride do porušenja tega »naravnega zaščitnega« sloja. Rezultati mnogih znanstvenih raziskav so pokazali, da lahko z uporabo probiotikov pomagamo vzpostaviti ravnovesje in na ta način preprečimo razvoj okužb, ki se iz spolovila prenašajo v sečila.
  • Pitje soka ameriških brusnic ima lahko pozitiven učinek, saj preprečuje pritrditev bakterij na steno sečil, s čimer se zmanjša čas zadrževanja in možnost za razrast patogenih bakterij ter okužbo.
  • Odsvetuje se nošnja tesnega spodnjega perila iz umetnih vlaken, ker prispevajo k ustvarjanju vlažnega okolja, v katerem se patogeni lahko razrastejo. Strokovnjaki svetujejo uporabo spodnjega perila iz naravnih vlaken (npr. iz bombaža, bambusa), ki je bolj zračno.

Če se kljub doslednemu upoštevanju navodil in zdravljenju okužba sečnega mehurja ponavlja, se posvetujte z zdravnikom. Mrda se bo odločil za nekajmesečno preventivno zdravljenje z antibiotičnimi zdravili. Tudi v tem primeru je nujno dosledno upoštevanje vseh navodil glede pravilnega jemanja zdravil in ostalih ukrepov.

Strokovni pregled besedila: dr. Emil Pal, dr. med., specialist infektolog

Vsebina ima izključno splošno izobraževalne namene in ni nadomestilo za obisk pri zdravniku ali posvet s farmacevtom. Pomembno je, da glede svojega zdravstvenega stanja upoštevate navodila svojega zdravnika in drugih zdravstvenih delavcev.

Viri:

  • 1. Okužbe sečil. Svetovni dan ledvic. https://www.svetovnidanledvic.org/resources/files/Oku%C5%BEbe_se%C4%8Dil_2018.pdf, dostop junij 2022
  • 2. Lindič J s sod. Bolezni ledvic, 3. izdaja. Slovensko zdravniško društvo - Slovensko nefrološko društvo in Univerzitetni klinični center Ljubljana - Klinični oddelek za nefrologijo, Interna klinika, 2014.
  • 3. Ueda T et al. Urine alkalization improves the problems of pain and sleep in hypersensitive bladder syndrome. International Journal of Urology (2014) 21, 512–517; doi: 10.1111/iju.12324.
  • 4. Akgul T in Karakan T. The role of probiotics in women with recurrent urinary tract infections.Turk J Urol 2018; 44: 377-83.
  • 5. Hisan M et al. Cranberries and lower urinary tract infection prevention. Review. Clinics, 2012;67:661-667.
Pred uporabo zdravil natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.
Pred uporabo zdravil natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.