Pred uporabo zdravil natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

Postavitev diagnoze osteoartroze

Kdaj pomislimo na osteoartrozo?

Na osteoartrozo pomislimo ob težavah, ki jih navaja posameznik, in ob klinično spremenjenih sklepih. Dokončno potrdimo bolezen z rentgenskim slikanjem prizadetega sklepa in hrbtenice.

Diagnoza osteoartroze temelji na anamnezi, kliničnih znakih in rentgenskih preiskavah.

Najprej je treba ugotoviti, ali gre za primarno ali sekundarno osteoartrozo. Pri nastanku primarne osteoartroze so pomembni dejavniki spol, starost, hormonsko stanje, debelost, prehrana in dedni dejavniki. Sekundarna oblika bolezni se razvije zaradi mehaničnih poškodb in obremenitev, prirojenih ali razvojnih anomalij (prirojena deformacija sklepa ali ohlapnost, po poškodbah in vnetjih sklepov, presnovnih boleznih itd.).

Izvidi laboratorijskih testov so pri primarni osteoartrozi običajno normalni, pri sekundarni pa so nenormalnosti povečane z osnovno boleznijo. Sedimentacija eritrocitov je normalna ali le zmerno pospešena. Avtoprotitelesa in revmatoidni faktor so negativni. Punkcija sklepa ni rutinska preiskava v diagnostiki osteoartroze, je pa sinovijska tekočina normalno viskozna in v njej lahko najdemo delčke hrustanca.

Rentgenske preiskave so odločilne za ugotavljanje osteoartroze. Vedno slikamo rentgensko tudi parni sklep. Če je rentgenski izvid normalen, prisotni pa so tipični klinični simptomi, to še ne pomeni, da ne gre za začetne spremembe, zato v tem primeru govorimo o asimptomatski osteoartrozi. Kadar opazimo na rentgenu nenormalnosti, to poimenujemo radiografska osteoartroza. Pri začetnih oblikah osteoartroze je lahko rentgenski izvid normalen. Pozneje se pojavijo zoženje sklepne špranje, kostni izrastki, skleroza sklepnega hrustanca in kostne ciste.

Slika 1: Rentgenski posnetek levega kolena z osteoartroznimi spremembami

Za dokaz začetne osteoartroze in morebitnega spremljajočega sklepnega vnetja je bolj uporabna ultrazvočna preiskava prizadetih sklepov. Za druge slikovne preiskave, kot je slikanje z magnetno resonanco, se odločimo redkeje.

Prispevek je pripravila Vesna Kovačič Grobelšek, dr.med., spec. interne medicine

Viri:

  • 1. Gašperšič N, Ambrožič A. Žepna revmatologija (Ljubljana: Društvo za razvoj revmatologije, 2019).
  • 2. Bregar. M. Novejša spoznanja na področju etiopatogeneze in zdravljenja primarne osteoartroze. Zdravniški vestnik. 2020, številka 4.
  • 3. Osteoartoza. https://www.revma.net/priro-nik-za-revmatike/revmati-ne-bolezni/osteoartroza/ (dostop 14. 7. 2021).
Pred uporabo zdravil natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.
Pred uporabo zdravil natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.