Pred uporabo zdravil natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

Zdravljenje Chronove bolezni

Kako zdravimo Chronovo bolezen?

Z zdravili želimo umiriti bolezen in vzdrževati umirjeno bolezen (remisijo).

Uporabljamo različne skupine zdravil: lokalne in sistemske kortikosteroide, imunomodulatorje in biološka zdravila, ki so trenutno najbolj učinkovita. Pri izbiri zdravila upoštevamo starost bolnika in njegove spremljajoče bolezni, prisotnost dejavnikov za agresiven potek bolezni, učinkovitost in varnost zdravila. Operativno zdravljenje je potrebno pri zapletih bolezni in če z zdravili nismo uspešni.

Cilj zdravljenja je ne samo nadzor in lajšanje simptomov, temveč predvsem zacelitev sluznice prekotrajnega nadzora vnetja. S tem lahko spremenimo dolgoročni potek bolezni (zmanjšamo število zagonov bolezni, operacij, izboljšamo prognozo, zmanjšamo tveganje za razvoj kolorektalnega raka).

Učinkovitost zdravljenja in doseganje ciljev moramo redno spremljati. Pri tem so nam poleg bolnikovih navedb v pomoč laboratorijske preiskave krvi in blata (krvna slika,C-reaktivni protein, hitrost sedimentacije eritrocitov, kalprotektin v blatu), endoskopske preiskave prebavil in radiološke preiskave. Ravno tako redno preverjamo pojav možnih stranskih učinkov zdravljenja in zapletov bolezni.

Ali Chronovabolezen vpliva na plodnost in nosečnost?

Ker zbolevajo mladi ljudje, velja omeniti tudi pomemben vpliv bolezni na plodnost in nosečnost ter nosečnosti na bolezen. Najbolj pomembno je, da je zanositev načrtovana in da do nje pride v umirjenem obdobju bolezni. Pri uporabi zdravil v času nosečnosti je treba poleg vpliva zdravil na plod in med dojenjem na otroka upoštevati tudi aktivnost same bolezni.

Slika 2: Chronova bolezen ima pomemben vpliv bolezni na plodnost in nosečnost

Danes ima prednost zgodnje intenzivno zdravljenje Crohnove bolezni. S tem bolj učinkovito nadzorujemo bolezen, posledično imajo bolniki manj zapletov bolezni, ki vodijo v zmanjšanje kakovosti življenja. Obenem pa to prinaša večje tveganje za z zdravili povezane zaplete in višje stroške zdravljenja.

Prispevek je pripravila Tamara Marušič, dr. med., specialistka interne medicine.

Viri:

  • 1. Košnik M, Štajer D. Interna medicina. 6. iz. Ljubljana: Buča, 2022.
  • 2. Mednarodne smernice združenja ECCO (European Crohn’s and colitis organization). https://www.ecco-ibd.eu/publications/ecco-guidelines-science/published-ecco-guidelines.htlm Dostop 16. 3. 2022.
  • 3. Isometric gastroenterology composition with view of medication with tubes and pills illustratio https://www.freepik.com/vectors/doctor-isometric'>Doctor isometric vector created by macrovector - www.freepik.com (dostop: 6. 5. 2022)
Pred uporabo zdravil natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.
Pred uporabo zdravil natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.