Lek podpisal sporazum o strateškem sodelovanju s tremi največjimi univerzami v Sloveniji
- Lek in javne slovenske univerze so podpisali sporazum o strateškem sodelovanju, s katerim želijo poglobiti sodelovanje na področju izobraževanja, raziskav in inovacij.
- Uradnemu podpisu je sledil simbolni podpis na dogodku Znanstvena odličnost na stičišču generacij, na katerem so podelili tudi Lekove štipendije.
- V Leku so že desetletja močno vpeti v slovenski znanstveno raziskovalni prostor in tesno sodelujejo z različnimi izobraževalnimi ustanovami.
Lek, član skupine Sandoz, je s predstavniki Univerze v Ljubljani, Univerze v Mariboru in Univerze na Primorskem podpisal sporazum o strateškem sodelovanju, ki bo še dodatno okrepil povezovanje na področju izobraževalne, znanstvenoraziskovalne, razvojne in strateške dejavnosti, z namenom pospeševanja inovacij in razvoja mladih talentov.
Med ključnimi področji sodelovanja je vzpostavljanje praktičnega usposabljanja študentov, sodelovanje pri njihovih zaključnih delih ter vključevanje strokovnjakov Leka v študijski proces v obliki gostujočih predavanj. Poleg tega sporazum predvideva skupno prijavljanje na slovenske in mednarodne razpise, razvoj raziskovalnih projektov in inovacij ter krepitev obstoječih in novih študijskih programov. Sodelovanje bo potekalo tudi na področju vseživljenjskega učenja, organizacije skupnih dogodkov, kot so poletne šole, hekatoni in informativni dnevi.
Gregor Makuc, izvršni direktor Leka, je ob podpisu sporazuma poudaril, da je dialog in sodelovanje med farmacevtsko industrijo in izobraževalnimi ustanovami ključnega pomena: »S sporazumom bo sodelovanje med Lekom in univerzami postalo še tesnejše, saj ustvarjamo ekosistem, ki omogoča prenos znanja in izkušenj. Združevanje virov, znanja in tehnologij, ki ga bo omogočilo dolgoročno sodelovanje, bo bistveno okrepilo inovacijsko sposobnost vseh sodelujočih partnerjev in bo katalizator prebojnih znanstvenih dosežkov, ki bodo razširili dostop do naprednih, učinkovitih in varnih možnosti zdravljenja za bolnike po vsem svetu. Sporazum prav tako prinaša nove priložnosti za mlade talente, ki bodo lahko sodelovali v ambicioznih projektih in se razvijali v vodilne znanstvenike, raziskovalce in strokovnjake, kar bo ključno za dolgoročno ohranjanje konkurenčnosti in inovativnosti na globalnem trgu.«
Prof. dr. Klavdija Kutnar, rektorica Univerze na Primorskem in predsednica Rektorske konference Republike Slovenije, je dodala: »Javne univerze smo zavezane k aktivnostim in ukrepom za dosego ciljev Nacionalnega programa visokega šolstva do leta 2030, ki poudarja inovativnost, odličnost, naraščajočo kakovost in – naj v luči današnjega dogodka poudarim – odzivnost na sedanje in prihodnje potrebe gospodarstva, negospodarstva ter splošnega družbenega okolja. Z današnjim podpisom sporazuma o strateškem sodelovanju družba Lek, d.d., in javne univerze tako prepoznavamo skupni interes za razvoj bazičnih znanj, aplikativnih rešitev in inovacij, kakor tudi novih načinov dela in učenja, ki bodo omogočali razvoj novih talentov in kompetenc, skladno s sodobnimi trendi. Delujoč trajnostno naravnan ekosistem, ki ga lahko vzpostavimo skozi strateška partnerstva z gospodarskimi subjekti, je namreč osnova kakovostnih študijskih programov in akademskega razvoja, še posebno pomembnega in izstopajočega na področju, ki ga vsi najbolj cenimo – našega zdravja.«
Sedanjost in prihodnost znanstvene odličnosti
Uradnemu podpisu sporazuma o strateškem sodelovanju na sedežu Univerze v Mariboru je sledil še simbolni podpis na dogodku Znanstvena odličnost na stičišču generacij, kjer so povezali najboljše znanstvenike in perspektivne mlade talente, ki zagotavljajo nadaljnji razvoj znanosti.
Med slavnostnimi govorci je bil tudi dr. Igor Papič, minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije, ki je v svojem nagovoru izpostavil: »Današnji dogodek združuje znanost in gospodarstvo, ugledne znanstvenice in znanstvenike ter mlade talente. Takšna sodelovanja so temelj razvoja naše države. Ker pa vemo, da nam primanjkuje kadrov, na ministrstvu načrtujemo ukrepe na tem področju, med njimi ponovno uvedbo razpisa za raziskovalke in raziskovalce v gospodarstvu ter ukrepe, s katerimi želimo pritegniti mednarodne študentke in študente.«
Eden vrhuncev večera je bila podelitev Lekovih štipendij perspektivnim dijakom in študentom, novi generaciji znanstvenikov, raziskovalcev in strokovnjakov, ki bodo v prihodnosti prispevali k nadaljnjemu razvoju Leka in farmacevtske panoge. Osemnajstim štipendistkam in štipendistom sta listine izročila Nobelov nagrajenec sir Gregory P. Winter in dr. Jure Vajs, vodja strateških programov v Leku.
Sir Gregory P. Winter je v prvem delu dogodka sodeloval tudi na okrogli mizi, na kateri sta z znanstveno direktorico pri Sandozu Claire D'Abreu-Hayling spregovorila o pomenu sodelovanja in povezovanja različnih deležnikov za doseganje prebojnih inovacij ter o vrednotah in osebnih značilnostih, potrebnih za doseganje odličnosti.
O Leku
Lek, član skupine Sandoz, je prva in najstarejša farmacevtska družba v Sloveniji, kjer razvijamo, izdelujemo in tržimo učinkovita, varna ter kakovostna generična in podobna biološka zdravila, namenjena bolnikom po vsem svetu. Pri delu nas vodijo visoki etični standardi, inovativno razmišljanje in prebojni dosežki naših vrhunskih strokovnjakov. Zveč kot 3700 sodelavci že desetletja dejavno soustvarjamo slovenski, evropskiin svetovni razvojno-raziskovalni prostor. Gradimo kulturo odprtega dialoga in ponosno ter odgovorno nosimo naziv najuglednejšega delodajalca v Sloveniji.
O Sandozu
Sandoz(SIX: SDZ; OTCQX: SDZNY) je vodilni svetovni proizvajalec generičnih in podobnih bioloških zdravil s strategijo rasti, ki temelji na njegovem poslanstvu: premikanje meja za bolnike. Pri zagotavljanju Sandozovih zdravil zapribližno 800 milijonov bolnikov po vsem svetu sodeluje 20.000 ljudi več kot 100 narodnosti, kar ustvarja znatne prihranke na področju zdravstvenega varstvapo vsem svetu in še večji skupni družbeni učinek. Njegov vodilni portfelj vsebuje približno 1500 izdelkov, s katerimi se obravnava širok nabor bolezni, od prehlada do rakavih obolenj. Sandoz ima sedež v Baslu v Švici, njegova dediščina pa sega v leto 1886. Zgodovina njegovih znanstvenih prebojev vključuje Calcium Sandoz iz leta 1929, prvi peroralni penicilin na svetu izleta 1951 in prvo podobno biološko zdravilo na svetu iz leta 2006. Leta 2023 je Sandozova prodaja znašala 9,6 milijarde USD.
Izjavao omejitvi odgovornosti
To sporočilo za medije vsebuje izjave ki se nanašajo na prihodnost in ne dajejo nobenih zagotovil za prihodnje rezultate. Podane so na podlagi trenutnih stališč in predpostavk vodstva glede prihodnjih dogodkov in uspešnosti poslovanja. Podvržene so tveganjem in negotovostim, ki med drugim vključujejo prihodnje svetovne gospodarske razmere, menjalne tečaje, zakonske določbe, tržne razmere, dejavnosti konkurentov in druge dejavnike, nakatere Sandoz nima vpliva. Če se uresniči eno ali več takšnih tveganj ali negotovosti ali če se osnovne predpostavke izkažejo za napačne, se lahko dejanski rezultati bistveno razlikujejo od napovedanih ali pričakovanih. Vsaka izjava, ki se nanaša na prihodnost, izhaja samo iz razmer na datum posamezne izjave, Sandoz pa se ne zavezuje, da bo javno posodabljal ali popravljal katerokoli izjavo, ki se nanaša na prihodnost, razen če to zahteva zakonodaja.