Klavdija Zupanc - Vzporedna svetova
»Moje misli v naravi živijo,« je nekoč o svojem umetniškem ustvarjanju zapisala Klavdija Zupanc. Zadnja leta je prepoznavna predvsem po igrivih in barvitih ilustracijah, v katerih prevladujejo motivi narave, živali in drugi vsakdanji predmeti.
Njena ustvarjalnost premika meje likovnega izraza in raziskuje globine umetniške duše ter nas opominja, da je umetnost več kot le vizualno doživetje – je potovanje v neznano, raziskovanje in iskanje notranje svobode.
Od 18. 6. 2024 do 22. 9. 2024
V svojem diplomskem delu Knjiga umetnika je zapisala: »Moje misli v naravi živijo.« To lahko razumemo kot njen umetniški credo, ki mu je na svoj način zvesta še zdaj, ko jo v njenem likovnem svetu žene k novim ustvarjalnim dosežkom prepričanje, da je ustvarjanje iskanje svobode. In te doseže Klavdija Zupanc največ s svojimi raziskovanji v grafiki, konkretno v sitotisku. Stremi k prepoznavnosti svojih grafičnih listov, na katerih se »poigrava« in hkrati čvrsto gradi večinoma abstraktne barvne kompozicije. Njena tehnološka posebnost je, da sita, s katerih odtisne posamezno barvno komponento na papirno osnovo, »poslika« z rakli. Z njihovo pomočjo uresničuje motiviko s skic, ki jih je naslikala s čopiči, in s tem na grafikah, zlasti pri najbolj izrazitih gestualnih potezah, ohranja slikarske občutke. Njena slikarska senzibilnost se tako prenaša v grafični odtis kot primarna izrazna prvina.
Kar je posebej zanimivo, je dejstvo, da Zupanc v grafiki izhaja iz lastno razvite grafične abecede, ki jo tvori nekaj osnovnih likovnih tvorb, s katerimi snuje svoje razgibane in včasih izrazite barvne zgradbe. To primerja s snovanji pisateljev, ki imajo za roman na voljo petindvajset črk, sama pa lastno likovno izrazoslovje zgradi z omenjenimi elementi iz svoje »grafične abecede«, ki ji ponujajo nešteto opcij. Poglavitni smoter avtorice je, da grafike, zasnovane na ta način, obdržijo temeljno slikarsko spontanost in sproščenost, h kateri veliko prispevajo barve. Te so ob dinamičnih oblikah tista končna pika na i. Pri njenem večstopenjskem postopku nastajanja grafičnih listov je treba omeniti še fazo, ko umetnica s pomočjo računalnika »očisti« končni motiv podobe in ga pripravi za nanos na sito. Ker so barve kritne, mora skrbno načrtovati sosledje odtisa posamezne barve, da dobi želeni učinek kompozicije vseh barvnih sestavin. Kot sama pravi, je pri tem črna barva vezni element, s katerim uravnovesi vse ostale. V raziskovanje na grafičnih listih umetnico žene predvsem želja po doseganju likovne razpoznavnosti. V prvi vrsti ji je do tega, da zaživi njena občutljivost, s katero reagira na to, kar se dogaja v svetu. Z naslovi svojih del želi nakazati, v katero smer razmišlja in hkrati umetniško deluje. Zdi se ji, da s svojimi deli ustvarja nekakšne vzporedne svetove. Kot mnoge grafike tudi njo navdušuje draž tovrstne likovne tehnike, pri kateri, kot sama pravi: »Do konca ne veš, kako se bo izcimila tvoja ideja, presenečenja so lahko tako negativna kot pozitivna!«
Klavdija Zupanc s svojo dosledno abstraktno artikulirano grafično govorico zaokrožuje svojo ustvarjalno identiteto. S specifično naravnanim postopkom so njen končni domet natančno izvedeni večbarvni sitotiski, ki jim vdahne potrebno čutnost, tako v kompozicijskem kot v kolorističnem pogledu. Z njimi uresničuje svojo temeljno željo doseči izrazno neposrednost svojega vzporednega likovnega sveta.
Iztok Premrov
Klavdija Zupanc
Klavdija Zupanc je bila rojena 13. novembra 1986 v Celju. Po opravljeni maturi na likovni smeri umetniške gimnazije v Velenju se je vpisala na Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, smer slikarstvo, pod mentorstvom prof. Hermana Gvardjančiča. Kot absolventka je študij nadaljevala na Portugalskem, kjer se je izpopolnjevala predvsem na področju grafike. Diplomirala je leta 2016 pri prof. Milanu Eriču s knjigo umetnika.
Če sta njena študijska leta zaznamovala abstraktno slikarstvo in grafika, je zadnja leta prepoznavna predvsem po igrivih in barvitih ilustracijah, v katerih prevladujejo motivi narave, živali in drugi vsakdanji predmeti. Dela so prepletena z različnimi grafičnimi tehnikami, risbo, sliko in kolažem. Ustvarja na področju slikarstva, grafike, ilustracije in scenografije. V preteklih letih je sodelovala na skupinskih razstavah v tujini in Sloveniji. Aktivno je delovala v umetniškem društvu KUD Koncentrat Velenje, kjer je izvajala tečaje risanja, slikanja, grafike in keramike. Leta 2019/2020 je sodelovala s filmsko ekipo OSM Films pri snemanju kratkih dokumentarnih filmov z naslovom Mi nismo izgubljena generacija. Isto leto pa je bil narejen tudi cikel kratkih dokumentarnih filmov slovenskih ustvarjalcev Ustvarjanje v karanteni.
Razstave
Skupinske
• 2007 Akvarijske ribe, Kunigunda, Galerija Velenje
• 2008 Veliki akt, Galerija Medija, Zagorje
• 2010 Skupinska razstava ALUO, MC Brežice
• 2010 Skupinska razstava Inštitut »Jožef Štefan«, Ljubljana
• 2011 Multikultiveter, Ljubljana
• 2011 Postcards – Razglednice, Université d'Artois, Francija
• 2012 Grafike, Galerija 96, Prijedor, BIH
• 2013 Skicirka, Stara pekarna, Velenje
• 2013 Reciklarna, Velenje
• 2014 Buy local artist, Galerija Vila Bianca, Velenje
• 2014 Reciklarna, Grad Velenje
• 2015 Portret Krosna – the Plein – air painting workshop, Krosno, Poljska
• 2015 Vizualna umetnost v Šaleški in Zgornji Savinjski dolini 1975–2015, Galerija Velenje
• 2016 Inventura – razstava likovnih del ob 15-letnici umetniške gimnazije, Galerija Velenje
• 2017 Razstava grak, Štanjel
• 2018 in 2019 Galerijska umetniška promenada – skupinska razstava v Galeriji Velenje
• 2019 Šaleški ustvarjalci, Galerija Velenje
• 2019 Bienale neodvisne ilustracije, Kino Šiška, Ljubljana
• 2020 Mi nismo izgubljena generacija, cikel kratkih lmov Tine Lagler
• 2022 Odtisi in vtisi 2, Mednarodni gracni likovni center, Grad Tivoli, Ljubljana (pregled
gracne produkcije zadnjih treh let)
• 2023 Art Bazar, Galerija Velenje, prodajna razstava
Samostojne
• 2011 Samostojna razstava grafik, Academy of Bellas Artes, Porto Portugalska
• 2014 Samostojna razstava, Galerija eMCe Plac – Grafika / retrospektiva / nostalgija,
Velenje
• 2022 Grafična abeceda, Galerija Velenje