Igor Banfi - Olja na platnu
Od 31. 1. 2023 do 5. 3. 2023
Slikarski svet Igorja Banfija je izrazito posvečen naravi in človeku: naravi oziroma pokrajini kot izvoru slikarskega navdiha in človeku kot nosilcu duhovnih razsežnosti, razmišljanj ter pristnih čustvovanj. V njegovih naslikanih pokrajinah, ki ne izhajajo iz konkretnih predlog ali tako imenovane portretne pokrajine, pogosto srečamo eno samo človeško figuro in tudi eno samo drevo. Slikar to preprosto razlaga kot »iskanje samega sebe v pokrajini«. Ampak za to elementarno in usodno povezanostjo človeka in narave se pri Banfiju pogosto skrivajo različne simbolne prvine, ki jih s posebnim občutkom vnaša v slikarske izpovedi. V njegovi ustvarjalni domišljiji se rojevajo številni motivi iz te ključne povezave med širino vsemogočne narave in globino človeške duše. Ponekod so osredotočeni na zunanji svet, drugje na notranjega. Slikarjeve najbolj učinkovite likovne uresničitve nastanejo takrat, ko se ta osnovna tematska in likovna elementa najbolj uskladita in se zlijeta v pretanjeno sozvočje. Pri Banfijevih krajinskih izhodiščih je treba omeniti življenjsko okolje, v katerem je preživel otroštvo. To je prostrana prekmurska ravnica, ki še danes odzvanja na njegovih slikah kot pokrajina z nizkim in pogosto povsem ravnim obzorjem, umirjena, celo sublimna, nikoli portretna, vselej na način prispodobe. Izstopajoči poudarek, ki večinoma zaznamuje te podobe, je že omenjeno iskanje oziroma odkrivanje osamljenosti, samote. Znani filozof Arthur Schopenhauer je nekje zapisal: »Tisti, ki nima rad samote, tudi ne zna ljubiti svobode.« Zdi se, da bi ta njegova misel lahko »tlela« v ozadju vrste slik našega umetnika. S tem upodabljanjem osamljenosti pa slikar ne misli le nase, ampak predvsem na celotno sodobno družbo in stvarnost kot globalni pojav, posebej še v sočasju, ki ga je usodno zaznamovala pandemija covida. Ljudje smo se zaprli v tesne mehurčke in v njih zdaj ostajamo še naprej.
Umetnik je prepričan, da mora s svojimi deli poiskati neko temeljno soglasje s časom, v katerem ustvarja, in z družbenimi razmerami, ki mu vladajo. Nikakor pa pri tem ne želi stopiti na raven deklarativnosti, ampak se opira na samosvoj svet prispodob, ki jih je razvil pri iskanju osebne izvirnosti in v želji po poglobljeni izpovednosti. Zato toliko simbolnih prvin, zato toliko avtoizpovednosti. Med tistimi likovnimi sredstvi, ki v celoti podpirajo ta njegov izpovedni svet, je utišani in umirjeni kolorit, pri katerem le tu in tam izstopi kak izrazitejši barvni poudarek; po drugi strani pa je ena izmed temeljnih značilnosti njegova hoja proti čistemu abstraktnemu slikarstvu. V dokaj dinamičnem snovanju podob se slikarju v procesu snovanja slik pojavi vrsta naključnih spontanih potez, ki jih spretno vkomponira v sliko in z njimi doseže svojevrstne učinke.
V novejšem času se je Banfi intenzivneje lotil motiva kopalca in pri tem v naravi razkril še en mogočen element – vodo. Zajel je energijo njenega pretoka in vanjo postavil človeški lik, ki ji na svoj način kljubuje. Višek tega pa je ujel v skorajda svetopisemskem motivu hoje po vodi, kar gotovo govori o njegovih izrazito simboličnih prvinah, ki še prispevajo k sublimnosti podobe. Banfijevo slikarstvo je prav zaradi vseh teh konstantnih prvin ves čas enotno in v sebi zaključeno, iz njega izhaja doslednost kot izrazito znamenje slikarjeve osebne note in razpoznavnega sloga.
Iztok Premrov

Igor Banfi je bil rojen leta 1973 v Murski Soboti. Slikarstvo je študiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani in leta 1997 uspešno diplomiral pri profesorju Andreju Jemcu.
Podiplomski magistrski študij je na isti akademiji zaključil leta 2000, pod mentorstvom profesorja Lojzeta Logarja.
Od leta 2000 ima status samostojnega ustvarjalca na področju kulture. Živi in ustvarja v Ljubljani.
Samostojne razstave
2015
- Cankarjev dom, Likovni kritiki izbirajo, Ljubljana
- Stara Tobačna, Odprti ateljeji, Ljubljana
2016
- Kulturni dom Šmarje pri Jelšah, Šmarje pri Jelšah
- Stara Tobačna, Odprti ateljeji, Ljubljana
2017
- Galerija Murska Sobota, Murska Sobota
- Razstavna dvorana gradu Rakičan, Murska Sobota
- Umetnostna galerija Maribor, Maribor
- Art Residency Ingolstadt, Ingolstadt, Nemčija
- Stara Tobačna, Odprti ateljeji, Ljubljana
2018
- BV Gallerie Klagenfurt, Celovec, Avstrija
- Stara Tobačna, Odprti ateljeji, Ljubljana
2019
- Galerija Kvartirna hiša, Celje
- Galerija Makedonskega društva, Kranj
- Stadtgalerie am Theater Ingolstadt, Ingolstadt, Nemčija
- Galerija Petanjci, Petanjci, Murska Sobota
2020
- Galerija Krka, Ljubljana
2021
- Galerija Kibla, Maribor
- Galerija Univerze, Varšava, Poljska
- Galeria Muzej Dwori Kacjanow, Gorlice, Poljska
S svojimi slikami je sodeloval na okrog štiridesetih skupinskih razstavah doma in v tujini.
Nagrade in priznanja
- 1998 Grand Prix Panonia 98, Čakovec, Hrvaška
- 2004 Posebno priznanje občinstva, Galerija Koprivnica, Hrvaška
- 2008 Velika odkupna nagrada Ex-tempore Piran
- 2011 Velika odkupna nagrada Ex-tempore Piran
- 2013 Veliko častno priznanje Ex-tempore Piran
- 2014 Velika odkupna nagrada Ex-tempore Piran
- 2016 Posebna odkupna nagrada Ex-tempore Piran
- 2019 Posebna odkupna nagrada - častno priznanje Ex-tempore Piran
- 2020 Posebna odkupna nagrada Ex-tempore Piran