Društvo popotnih fotografov in fotoreporterjev

Galerija Lek, 23. junij 2009 – 4. september 2009

Zgodbe za popotne duše

Letošnje poletje bo v Galeriji Lek posvečeno potovanju in doživljanju sveta skozi foto objektiv. Obiskovalci si bodo namreč lahko do 4. septembra ogledali dela 16 fotografov, članic in članov Društva popotnih fotografov in fotoreporterjev. Razstava nosi naslov Zgodbe, vsaka fotografija pa prinaša del resničnosti sveta, v katerem avtorice in avtorji beležijo svoje zapise.

Na odprtju razstave v torek, 23. junija v Galeriji Lek, je društvo predstavil njegov predsednik Iztok Bončina, o delu razstavljajočih avtorjev pa je spregovoril likovni kritik Iztok Premrov. Aleš Pavlič, Tomaž Velechovsky, Aleš Čadež, Boštjan Ljubi, Petra Demšar, Nataša Ramovš, Nina Šorc, Elizabeta Suhadolc, Arne Hodalič, Iztok Bončina, Meta Krese, Simon Plestenjak, Tadej Maligoj, Štefan Polenšak, Matej Košir in Tone Štamcar so s svojimi zgodbami pritegnili obiskovalce, ki so si poleg razstavljenih fotografij lahko ogledali tudi izčrpnejšo video predstavitev posameznih zgodb z vsega sveta. Lepih, čarobnih, presunljivih, depresivnih in žalostnih zgodb. Takih kot je današnji svet.

Zgodbe

Potopisi so že od antičnega časa priljubljena oblika izražanja in opisovanja vtisov, ki jih radoveden človek doživi na potovanjih. V svetovni in tudi slovenski književnosti je potopis že zdavnaj dobil svoje ustrezno mesto. Tako se je med potopisne pisce gotovo uvrstil že znameniti Homer z Odisejo, ki je še danes izjemen primer nizanja resničnih in fantastičnih zgodb. Eno izmed največjih priložnosti za “živo” beleženje popotnih vtisov pa je že v devetnajstem stoletju prinesel izum fotografije. Današnja, sodobna fotografija s svojimi “digitalnimi sposobnostmi” je popotno fotografijo razvila v neverjetne razsežnosti in že kratek sprehod po medmrežju nam nazorno pokaže, kako razvita je in kako si znotraj te fotografske zvrsti mnogi prizadevajo, da bi jo dvignili na še kakovostnejšo raven in s številnimi predavanji ter izobraževanjem pritegnili še več ljudi in jim odprli pota k vse bolj profesionalnim izkušnjam.

Take naloge so si zastavili tudi člani Društva popotnih fotografov in fotoreporterjev, ki si z osebnimi prizadevanji zastavljajo trdna profesionalna merila in s svojih potovanj prinašajo zanimivo fotografsko gradivo, ki kar kliče tudi po javni predstavitvi. Tokratna razstava fotografij članov tega društva naj bi predvsem prikazala ustvarjalne želje sodelujočih fotografov po odkrivanju in kasneje prikazovanju zgodb, ki so jih doživeli na popotovanju. Mogoče je že malo “zdrgnjena” fraza, da življenje nenehno piše nove zgodbe, a ravno dela šestnajstih sodelujočih avtorjev so živ dokaz, da je življenje na vseh celinah tega sveta ena sama “never-ending story” in da ji velja prisluhniti. Če so namreč zgodbe izpovedane spontano in neposredno, če imajo v sebi dovolj izpovedne sočnosti, ki se razpenja od razkrivanja intimnih trenutkov do najbolj dramatičnih in krutih tem, potem so njihova sporočila tudi zanimiva za širok krog občinstva.

Fotografski medij ima v sebi gotovo dovolj privlačnih elementov, ki avtorju omogočajo ustvarjanje zanimivih zgodb. Vse je odvisno od tega, kako se jih loti, kako blizu samemu dogodku ali zanimivi sceni se želi približati. Razstavljeno gradivo ponuja popolno raznolikost pristopov in sporočil. Vsak avtor je zgodba zase, vsak se giblje na svojem specifičnem območju in odkriva tisto, kar ga tam najbolj pritegne. Načeloma ni prostora za špekulacije, kajti motivi so neposredni in vse je odvisno od opazovalca (fotografa), ki čaka na primeren trenutek in ga zabeleži. Očitno so za tovrstne zgodbe in njihovo prepričljivost potrebni ljudje, saj na večini predstavljenih del predstavljajo osrednji lik, le v manjšem delu prevladuje pokrajina, arhitektura, kulturna ali tehniška dediščina. Torej se avtorji večinoma posvečajo človeku, na ulici velemesta ali na deželi, odkrivajo njegovo trenutno navzočnost v neki sceni. Tako smo priče najrazličnejšim prizorom, od karnevalskega razpoloženja, verske vznesenosti do odtujenosti, bede in trpljenja. Večini fotografij torej lahko pripišemo tudi elemente časnikarstva – torej fotoreporterstva. Ne glede na to, ali se fotografi izražajo z barvno ali s črno-belo fotografijo, je iz večine del začutiti popolno predanost motivu, ki le tako lahko adekvatno zaživi z vso svojo prepričljivostjo tudi pri gledalcu.

Iztok Premrov

Društvo popotnih fotografov in fotoreporterjev

Društvo popotnih fotografov in fotoreporterjev je bilo ustanovljeno leta 2003. Trenutno šteje skoraj 180 članov. Ustanovili smo ga z željo, da bi fotografije slovenskih popotnikov, ki vsako leto nastajajo v mnogih svetovnih velemestih, puščavah, gorah, deževnih pragozdovih, savanah in na obalah oceanov, dvignili na višji, bolj kakovosten nivo. Velik pomen pripisujemo izobraževanju naših fotografov v obliki predavanj, fotografskih delavnic ali delu na terenu. Številni člani društva tudi aktivno sodelujejo z raznimi domačimi in tujimi časopisi ter revijami. Kot fotoreporterji beležijo lepe, privlačne in barvite, pa tudi črno-bele, žalostne in tragične trenutke sodobnega sveta. Na društvenih srečanjih izmenjujejo ideje tako fotografi začetniki, ki so šele pred kratkim spoznali čarobno moč svetlobnega zapisa, kot profesionalni mojstri, ki jim fotografija daje vsakdanji kruh. V zadnjih letih smo priredili že kar nekaj društvenih razstav z različno tematiko. Marsikateri naš član je tudi sodeloval in bil nagrajen na prestižnih fotografskih razstavah ali natečajih.

Predsednik društva
Iztok Bončina

Kontakt društva
tel: 041 618 623
e-mail: Iztok.Boncina@guest.arnes.si

Razstavljavci

Aleš Čadež, Beneški karneval

Aleš Pavlič, Praznik Virgen de Calendaria

Arne Hodalič, Humanitarna katastrofa v Kongu

Boštjan Ljubi, Santorini

Elizabeta Suhadolc, Med tradicijo, vojno in prihodnostjo

Iztok Bončina, Železo in prah Copsa Mice

Matej Košir, Poslednji lovci na glave s Filipinov

Meta Krese, Pasje življenje v Nikaragvi

Nataša Ramovš, Barve Indije

Nina Šorc, Na bregovih Gangesa

Petra Demšar, Vzhodna Turčija

Simon Plestenjak, London Squatting

Štefan Polenšak, Čilski rodeo

Tadej Maligoj, Nočna izmena

Tomaž Velechovsky, Hrana na ulici

Tone Štamcar, Vlak Ljubljana-Beograd