Grafike Nine Zelenko v Galeriji Lek

V torek, 10. februarja, smo v Galeriji Lek odprli razstavo grafik Nine Zelenko in s tem obeležili tudi slovenski kulturni praznik.

V imenu družbe Lek, člana skupine Sandoz, je na odprtju prve letošnje razstave goste pozdravila voditeljica Blažka Müller Pograjc. Prav poseben pozdrav je namenila umetnici, ki se ukvarja z grafiko, keramiko, ročnim tkanjem, fotografijo in prevajalstvom – Nini Zelenko.

Andrej Zupan-klarinet in Nejc Lavrenčič-klavir sta nas s tremi Fantazijskimi skladbami Roberta Schumanna popeljala v fantazijski svet grafik. Naslovi skladb oz. stavkov: 1) občutljivo in izrazno, 2) živahno in lahko ter 3) hitro in z ognjem so čudovito dopolnili razstavljene grafike.

O razstavi in ustvarjanju umetnice je povedal umetnostni zgodovinar in likovni kritik Iztok Premrov, ki je v zloženki k razstavi zapisal:

»Na grafičnih listih Nine Zelenko sta takoj opazni izjemna tankočutnost, ki izvira iz vsebinske naravnanosti njenega izraznega sveta, in neverjetna urejenost, ki pa ima seveda podlago v natančno postavljenih risarskih prvinah. Lahko govorimo tudi o številnih simbolnih vrednotah, s katerimi je prepreden ta njen značilni izrazni svet. Temelji na pripovednosti, na tako rekoč vsakdanji tematiki, na pretežno krajinski, znotraj katere izstopajo svojevrstni razpoloženjski poudarki. Umetnica zajema motiviko iz narave, iz svojega neposrednega okolja, in znotraj tega se prepletajo motivi iz njenega prebivanja v novomeškem urbanem okolju, predvsem pa izstopa istrska motivika. Znana umetniška družina Zelenkovih je namreč že od srede šestdesetih let prejšnjega stoletja dejavna v slikovitem hrvaškem mestecu umetnikov, v Grožnjanu, in ta čudovita okolica se je umetnici vsekakor priljubila že v otroštvu. Znotraj te motivike so podobe starih in zapuščenih ali razpadajočih hiš, pa tudi slikovite vedute starega mesteca na vrhu griča. To kar doživi in spozna v naravi, grafična ustvarjalka sprejema z vsem spoštovanjem in se naravi nato poklanja s svojimi subtilnimi grafičnimi pripovedmi.

Motivni svet Nine Zelenko je poln življenja, ki ga ustvarja in daje narava. Ponazarjajo ga rastline, od največjih do najmanjših, od dreves do travnih bilk, mahov in lišajev. Sredi vsega tega pa mrgoli nešteto živalic, ki jih odkrijemo le z natančnim pogledom. Nebo nad to idilično pokrajino pripada pticam in ponekod tudi metuljem, ki umetnici simbolizirajo neulovljivost sveta. V razgibanih podobah vrtov in v goščavah, ki jih umetnica »tke« pred našimi očmi, vladata mir in harmonija; to so samotni kraji, v katere se zateka s svojo domišljijo. Skrajno poetičen realizem, prežet s pravljičnostjo in tudi z romantičnostjo, izvirajoč iz občudovanja lepote sveta, pa se v danem trenutku lahko prevesi v nadrealistično naglašene podobe z drugačnim pomenom. Umetnici ni tuj niti pogled v kozmične razsežnosti, ki obdajajo ta naš planet. In duhovito oziroma skladno z oblikami v vesolju umetnica na primer uporabi okroglo obliko grafične plošče in njenega odtisa.
Svoje natančno izražene likovne zamisli Nina Zelenko najprej do najmanjših podrobnosti izdela in izpili v risbah. Risba je osnova, ki motivu da potrebno čvrstost, in sicer od celote do detajla. Zelenkova uporablja klasično tehniko jedkanice, ki jo na poseben način dodela z barvami. Po njenem postopku nikoli ne nastane enovita serija odtisov, ampak se posamezni odtisi barvno razlikujejo med seboj, so v tem pogledu skoraj unikatni.

Nina Zelenko že dve desetletji uspešno in predano razvija svoj značilni grafični opus kot svojo najbolj razpoznavno izrazno zvrst, ves ta čas pa se posveča tudi oblikovanju in poslikavanju keramičnih izdelkov. Znotraj grafike ostaja dosledno zvesta izhodiščem, ki so po eni strani zavezana natančni risarski zasnovi, po drugi pa prepuščeni njeni neizčrpni domišljiji. Pretežno razpoloženjska krajina tvori jedro njenih pripovedi, pri katerih se združujeta občudovanje lepote sveta in živih oblik z iskanjem harmonije v tem, kar živimo. Njena iskrena sporočilnost nam zlahka zleze pod kožo, kot nežen dotik, ki nas v trenutku predrami in nam odpre oči.«

Nina Zelenko

se ukvarja z grafiko, keramiko, ročnim tkanjem, fotografijo in prevajalstvom. Rodila se je leta 1957 v Kamniku. Obiskovala je Šolo za oblikovanje v Ljubljani, oddelek za grafično oblikovanje, in nadaljevala šolanje na Filozofski fakulteti v Ljubljani; študirala je angleški jezik in zgodovino umetnosti. Študijsko je potovala v Pariz, Bruselj, Amsterdam, London in Berlin. V Berlinu se je v študijskem letu 1978/79 izpopolnjevala v risanju na Hochschule der Kunste kot študentka gostja. Od leta 1983 ima status samostojne likovne umetnice.

V devetdesetih letih je živela v Novem mestu in tam nekaj let vodila keramične ter grafične likovne delavnice v okviru ZKO Novo mesto. Kot likovna mentorica je občasno sodelovala tudi z OŠ Grm v Novem mestu. Leta 1999 je postala članica Društva likovnih umetnikov Ljubljana in bila od 2009 do 2012 predsednica Umetniškega sveta in tudi članica US pri ZDSLU.

Svoja keramična in grafična dela je razstavila na okoli 100 skupinskih in samostojnih razstavah doma in po svetu. Leta 2012 je sodelovala na umetniškem sejmu Art in Action v Oxfordu, v Veliki Britaniji, kjer je demonstrirala tehniko globokega tiska. Isto leto je bila tudi ena izmed treh grafikov, povabljenih na prestižno razstavo “Dazzle” v National Theatre v Londonu. Njena dela so razstavljena v galerijah po Sloveniji, v družinski Galeriji “Z” v Grožnjanu na Hrvaškem in v Brunelovem muzeju v Londonu. Je soustanoviteljica skupne MirabilisArt. Njeno keramično delo je umeščeno v stalno zbirko keramike Etnografskega muzeja v Ljubljani. Živi in dela v Ljubljani in Grožnjanu.

Izbor razstav

2014
Vizualni eseji o prisutnosti, Gradska galerija Fonticus, Grožnjan, Hrvaška (družina Zelenko)

2013
Grafike in drobna keramika, etnogalerija Skrina, Ljubljana, Slovenija (samostojna razstava)

2012
“Dazzle”, National Theatre, London, Združeno kraljestvo (z Aimee Birnbaum in Emiko Aida)
Art in Action, Waterperry, Oxfordshire, Združeno kraljestvo (z Aimee Birnbaum)
“Birds” Watercolours, Brunel Museum, London, Združeno kraljestvo (samostojna razstava)

2011
“Nina Zelenko – Etchings”, Brunel Museum, London, Združeno kraljestvo (samostojna razstava)

2010
Triennale Europeenne de L’estampe Contemporaine, Centre Apollo, Mazamet, Francija

2009
Art Biologic, Limner Gallery, New York, ZDA
Interniationale d’art miniature, Saint-Nicolas, Quebec, Canada

2005
Tokyo International Mini-Print Triennial 2005, Tokio, Japonska
Bakropisi, Gradska galerija Fonticus, Grožnjan, Hrvaška (samostojna razstava)

2004
Sprehod v pravljičnih vrtovih, Zavarovalnica Maribor, Maribor (samostojna razstava)

2001
The 4th International Triennial of Small Graphic Forms Vilnius 2001, Vilnius, Litva

2000
4. Muestra Latinoamericana y 1. Internacional de Miniprint en Rosario 2000, Rosario, Argentina

1991
Keramika Sonje in Nine Zelenko, Gorenjski muzej Kranj, Slovenija (samostojna razstava)

Razstava v Galeriji Lek je na ogled do 6. marca 2015.