Lekovci razstavljajo v prazničnem letu

V torek, 31. maja, smo v Galeriji Lek odprli razstavo likovne ustvarjalnosti 16 Lekovih zaposlenih in upokojencev. S svojimi umetniškimi deli so se predstavili: Lea Bojič, Tatjana Cigale, Mojca Duhovnik, Elizabeta Efremova, Davorin Gros, Jožica Hrabar, Branko Hribar, Blaž Janežič, Mira Jarc, Pavla Krajnic, Peter Marolt, Majda Martinšek, Ciril Porenta, Zoran Rožič, Nevenka Tomažin in Nada Žargi.

Slavnostni večer je pričel Komorni moški zbor Lek pod vodstvom umetniškega vodje Milivoja Šurbka s pesmijo N'coj je en lep večer. V sezoni 2015/2016 je zbor tvorno pevsko deloval. Pripravili so nekaj samostojnih koncertov, sodelovali na Ljubljanskih zborih in si priborili možnost sodelovanja na regijskem tekmovanju. Pred njimi je letni koncert v cerkvici pod gradom Jable.

Voditeljica Eva Longyka Marušič je izrekla dobrodošlico razstavljalcem in gostom, se zahvalila pevskemu zboru ter k nagovoru povabila predsednika uprave Leka, člana skupine Sandoz in predsednika Novartisa v Sloveniji. Vojmir Urlep je v pozdravnem nagovoru povedal, da v naši družbi spodbujamo kreativnost, podpiramo umetniško ustvarjalnost zaposlenih ter vsem razstavljalcem čestital za ustvarjena dela. Ob koncu je povzel znani citat z naslednjimi besedami: »Nekoč je nekdo dejal, da umetnost izvira iz iskanja lepote, znanost iz iskanja resnice. Nocoj in tukaj združujemo obe in prav je tako.« 

»Razstava razgrinja različnost likovnih snovanj sodelujočih, največ udeležencev se ukvarja  z oljnim in akrilnim slikarstvom,  sodelujejo tudi akvarelisti in grafiki, razstavljeni sta tudi deli, izvedeni v tehniki mozaika. Prevladuje priljubljena krajinska motivika, nekaj je tihožitij in  figuralnih prizorov, ne manjka abstrakcije. Razstavo Lekovci razstavljajo v prazničnem letu smo pripravili tako, da se je na razpisano povabilo lahko prijavil vsakdo, ki je zaposlen v Leku, članu skupine Sandoz, ali pa je to bil,  izmed  njihovih predloženih del pa smo izbrali najboljše. Ker  prevladujejo slikarska dela,  izstopajo na tem skupinskem pregledu seveda barvitost in barvna razpoloženja. Vsako izmed razstavljenih del po svoje izkazuje, koliko je njegov avtor vešč pri zasnovi posamezne teme in njeni likovni izvedbi,« je razložil umetnostni zgodovinar in likovni kritik Iztok Premrov. Nato je k besedi povabil Nevenko Tomažin in Zorana Rožiča, ki sta v pogovoru poudarila, da jima likovno ustvarjanje veliko pomeni in dodala svoj vidim ustvarjanja.

Katarina Klemenc, direktorica Korporatkivnega komuniciranja v Leku in Iztok Premrov, umetnostni zgodovinar in likovni kritik sta v zloženki k razstavi zapisala:

»V letu 2016, ko praznujemo 20-letnico Novartisa in 70-letnico Leka, člana skupine Sandoz, smo želeli ti častitljivi obletnici obeležiti tudi skozi ustvarjalnost svojih zaposlenih in upokojencev. Podjetje že desetletja spodbuja kreativnost svojih zaposlenih, v trinajstih letih, kolikor je del vodilne svetovne farmacevtske družbe, pa temu velikemu bogastvu svojih sodelavcev še bolj na široko odpira vrata. 

Ljubiteljsko likovno ustvarjanje je v Sloveniji od nekdaj zelo priljubljeno. Imamo kar nekaj društev, ki razvijajo to dejavnost in jo  tudi poskušajo predstaviti v javnosti kot pomemben del našega družbenega dogajanja. Ljubiteljske dejavnosti so pač nekaj, s čemer si mnogi polepšajo dan, izpolnijo prosti čas in si z deli ustvarjajo zase in tudi za druge, prijatelje ali znance, neke trajnejše vrednote. Ljubiteljska likovna dejavnost lahko mnogim ponudi zatočišče po napornem  delu, je  prijetna in sproščena prostočasna dejavnost, ki človeka napolni s pozitivno energijo. Mnogi ljubiteljski likovniki imajo ambicije razstaviti svoja likovna dela na skupinskih in osebnih razstavah, zato smo ob sedemdeseti obletnici delovanja Leka, člana skupine Sandoz, in ob dvajsetletnici Novartisa povabili k  sodelovanju vse tiste lekovce, ki se ljubiteljsko ukvarjajo  s slikarstvom in bi želeli na skupinski razstavi pokazati svoje ustvarjalne dosežke. Gostiteljica razstave je Galerija Lek, kjer sicer v vsakoletnem razstavnem programu prikazujemo umetniške dosežke številnih profesionalnih slikarjev, grafikov, ilustratorjev grafičnih oblikovalcev in fotografov. Razstavna prireditev Lekovci razstavljajo v prazničnem letu želi ob obeh jubilejih nameniti posebno pozornost zaposlenim in  upokojencem, ki se ljubiteljsko ukvarjajo z umetnostjo ter jih na ta način dejavno vključiti kot soustvarjalce Lekove kulturne podobe. Galerija v glavni avli je namreč eden najbolj pretočnih prostorov Lekove poslovne zgradbe in po svoje tudi zrcalo vizualne podobe podjetja.

Skozi pričujočo razstavo Lekovi zaposleni in upokojenci pokažejo, da sta kreativnost in inovativnost poleg znanja tisti gibali razvoja, ki vodita k napredku, ne samo podjetja, ampak celotne družbe.«

Razstava je na ogled do 2. septembra 2016.