Mojca Duhovnik, Jožica Hrabar, Tina Šnuderl

V torek, 19. oktobra 2010, so nas v Galeriji Lek popeljale v svet likovne umetnosti naše sodelavke, likovne ustvarjalke Mojca Duhovnik, Jožica Hrabar in Tina Šnuderl.

Odprtje razstave je igrivo povezovala Blažka Müller Pograjc, živahni pa so bili tudi glasbeni gostje – skupina Zagšmalit.

Likovne ustvarjalke je predstavila dipl. slik. ment. Metka Gosar Peternel, ki je povedala in tudi zapisala v spremnem katalogu k razstavi:

Jesen je potrkala na vrata. Listje počasi pridobiva božanske barve …

Galerija Lek je v prelepi jeseni odprla vrata …, jim ponudila priložnost, da se predstavijo na še drugačen način … Tokrat v galeriji v likovnem salonu tri ženske, likovne ustvarjalke, ki jim je skupno delo v tej stavbi.

Opredeliti slikarstvo vseh treh je bilo precej težko, kajti pred nami so dela, ki so različno zasnovana.

Likovno ustvarjanje Mojce Duhovnik je vezano na realistično, vendar v zadnjem obdobju ilustracijsko slikarstvo. Tokrat se predstavlja s preglednimi slikami, predvsem z akrilnimi na platno. Gre za drobne pripovedne prizore in slikarske zapise. V njenih delih zaznamo doživetja, srečanja, spomine, fantazije.

»Naslikane podobe«, imenujemo jih kljub vsemu ilustracije, so nastale z mešanjem domišljijskih prizorov, barv v svoj pravljični svet. Ponekod se za hipec ustavi v babičini skrinji, dotakne cvetov in nežno z elementi ilustracije odslika svoja otroka, sina in hčerko. S pogledom pobožamo črnega muca …

Čuti se risarsko in slikarsko znanje, ki ga že nekaj let pridobiva v slikarski šoli Unikatna sanjalnica – korektna dodelava podob, portretov. Mojčine slike tokrat vabijo v teatralni svet, čudežno deželo, ki nevsiljivo kolorira, pa tudi značilno ženski je … Njene slike nam posredujejo prijetna razpoloženja, nagovarjajo nas z barvnim šepetanjem in nas radostijo s pomirjajočo zeleno.

Slikarstvo Jožice Hrabar je tokrat usodno razpeto med izpovednostjo in bleščavostjo, simboličnostjo in dekorativnostjo, predvsem pa je krhko, nežno, žensko čuteče likovno snovanje, ki ga odlikuje vpliv zadnjega težko pričakovanega potovanja na Japonsko. Gejša, portreti japonskih žensk, se spogleduje z obdobjem daleč stran v 12. stoletje, kjer je nastala tehnika slikarstva nihonga. Značilnost teh slik so trdna kompozicija, urejenost, včasih kar prevelika barvna zadržanost, ampak kljub vsemu eleganca. Barvno izrazitejši in bogatejši so Jožičini metulji, ki so poslikani tudi na svilo. Avtorica bo z doslednim delom verjetno še izostrila barvno harmonijo in nadaljevala svoje slikarsko delo v smislu likovnih poenostavitev. Jožica je tankočutna likovna popotnica, ki s čopičem kadar le more marljivo beleži lepote našega časa. Za konec likovnega zapisa pa le delček in ugotovitev.

Tina Šnuderl se predstavlja z novonastalimi svilnatimi slikami. Njeno ustvarjanje in poslikovanje je še vedno namenjeno svili. Je dekorativno, ponekod filigransko natančno, ponekod igrivo in razposajeno, še posebej pa očem všečno. Močni kontrasti in spet drugje pastelne harmonije …

Tina je našla svoje ljubiteljsko zadovoljstvo predvsem v tehniki slikanja na svilo, ki se mu posveča z ljubeznijo, vztrajnostjo in s strastjo. Slikanje na svilo je pravzaprav zahteven postopek, saj zaradi prelivajočih se prosojnih lazurnih barv niso več možni kakovostni popravki. Nekatere Tinine cvetoče zgodbe delujejo izredno sveže in čisto, druge so zabrisane, trde … Avtorici je osnovni motiv ROŽACVET. Poslikave so prelivajoče in transparentno izvedene, nekateri predeli bolj, nekateri manj. Ampak to je orkestracija poslikav na svilo, vsekakor pa je čutiti izžarevanje barv in cvetnih listov. Približala se je rožini duši! Tudi Roža ima Dušo!

Volje in vztrajnosti našim trem ustvarjalkam ne manjka, kako pa bo zastavljen umetniški načrt in čopič v naslednjih obdobjih in kam jih bo pripeljalo nadaljnje vztrajno raziskovanje, bomo lahko ugotavljali v prihajajočih obdobjih.

Mojca Duhovnik

Rojena je bila 22. januarja 1972 v Ljubljani in po končani srednji ekonomski šoli nadaljevala študij na Ekonomski fakulteti v Ljubljani – smer Marketing. Kreativnost jo spremlja že od malih nog, v slikarsko šolo pri akademski slikarki Metki Gosar Peternel pa se je prvič vključila leta 1999. Poslovno pot je začela v oglaševalski agenciji, leta 2003 pa se je zaposlila v Leku, v kadrovski službi. Tako v poslovnem svetu kot zasebno svojo ustvarjalnost rada deli z drugimi. Slikanje ji pomeni veliko, čas ustvarjanja ji daje izjemno energijo. Do zdaj je razstavljala samo v okviru Unikatne sanjalnice, tokrat se prvič predstavlja zunaj slikarske skupine.

Jožica Hrabar

Rojena je bila 1. aprila 1957 v Novem mestu, kjer je končala osnovno šolo in gimnazijo. V Ljubljani je diplomirala na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo in se pozneje zaposlila v Leku. Ob delu je končala magisterij iz kemije.

Slika že več kot dvanajst let. Začela je s poslikavami na svilo pod mentorstvom Rade Kos. Pred desetimi leti se je vključila v slikarsko šolo pri akademski slikarki Metki Gosar, kjer se še vedno izobražuje. Je članica likovnega društva Me-Vi-Art.

Doslej je imela pet samostojnih razstav. V zadnjih desetih letih je sodelovala na več kot petnajstih skupinskih razstavah v Ljubljani, Logatcu, Dražgošah, Grosupljem, Lukovici in Medvodah.

Tina Šnuderl

Rodila se je 18. septembra 1973 v Ljubljani. V Leku je zaposlena od leta 1995; sprva je delala v OTC-ju kot grafična oblikovalka, kot farmacevtska tehnica pa je deset let zaposlena v Registracijskem kompetenčnem centru.

S poslikavo na svilo različnih gostot in tkanj se ukvarja že osemnajst let.
V zadnjih letih je imela sedem samostojnih in eno skupinsko razstavo. 

Razstava Mojce Duhovnik, Jožice Hrabar in Tine Šnuderl bo na ogled v Galeriji Lek vse do 3. decembra 2010.