Davorin Gros v Galeriji Lek

V torek, 11. junija, smo v Galeriji Lek odprli razstavo slik ljubiteljskega ustvarjalca in Lekovega upokojenca Davorina Grosa.

Eva Longyka Marušič je pozdravila obiskovalce in napovedala Komorni moški zbor Lek, ki je z ubranim petjem zaželel dobrodošlico gostom. Na mednarodnem pevskem tekmovanju v Bratislavi je žirija podelila KMZ Lek zlato priznanje, v konkurenci vseh nastopajočih zborov pa so uspeli zbrati tudi najvišje število točk.

V imenu Leka, člana skupine Sandoz, je goste pozdravila Katarina Klemenc, direktorica Korporativnega komuniciranja. Zahvalila se je Davorinu Grosu za razstavo slik, ki jih bomo lahko ogledovali do konca poletja. Povedala je, da se je Davorin Gros leta 1982 včlanil v likovno sekcijo pri komisiji za kulturo v Leku in jo kasneje nekaj časa tudi vodil. Ko je bil zgrajen Lekov poslovno-informacijski center, je bil eden izmed pobudnikov, da se v njem uredi razstavni prostor. Prva razstava v današnji Galeriji Lek je bila leta 1992.

Več o umetniku in njegovih slikah je povedal umetnostni zgodovinar in likovni kritik Iztok Premrov, ki je v zloženki k razstavi zapisal:

Pomen ljubiteljskega slikarstva so v Evropi začeli opažati okrog leta 1900, najprej v Franciji in kasneje drugod, saj se je razmahnilo po vsem svetu in dalo kar nekaj znanih ter cenjenih imen, zanimivih tudi za zbiralce likovnih del. Poznavalci so ugotavljali, da ljubiteljski ustvarjalci slikajo predvsem zase in za svojo dušo, zato so popolnoma neobremenjeni in jemljejo ustvarjanje kot poseben užitek. V slovenskem kulturnem okolju je ljubiteljska umetnost našla svoj prostor v številnih razstaviščih in galerijah, njeni ustvarjalci se družijo v društvih, krožkih in podobnem, izreden razmah je v zadnjem času doživelo ljubiteljsko slikarstvo in kiparstvo. Imamo celo galerijo, ki skrbi za razvoj likovnih samorastnikov in jim ves čas daje priložnost za skupinske in samostojne razstave; to je Galerija likovnih samorastnikov Trebnje.

Davorin Gros se je s slikarstvom začel ukvarjati okrog leta 1970 in kot zaposleni v Leku se je pridružil delovanju likovne sekcije pri kulturni komisiji Leka, ki je bila zaslužna tudi za razvoj razstavne dejavnosti v tem podjetju. Razstavljanju članov omenjene likovne sekcije so se kasneje pridružili tudi drugi likovniki in to je predstavljalo predzgodovino današnje Galerije Lek, ki si je s skrbno pripravljenim razstavnim programom v zadnjih letih ustvarila ugledno mesto med tovrstnimi galerijskimi prostori v našem kulturnem okolju. Predvsem je ena izmed temeljnih vrednot razstavnega programa Galerije Lek likovna raznovrstnost izbranih razstavljavcev najrazličnejših generacij, od mlajših, uveljavljajočih se, pa do starejših, renomiranih imen domače likovne ustvarjalnosti.

Davorin Gros se je likovnega ustvarjanja lotil kot izrazit samouk, ki pa je kmalu zaslutil, da likovna ustvarjalnost vendarle ni samo vprašanje želja in hotenj, ampak da zahteva tudi določeno znanje. Že pri prvi skici, nastali ob Krki, ki mu je do takrat ponudila obilico ribiških užitkov, je spoznal, da se bo moral marsikaj naučiti, da se bo lahko poleg risanja lotil tudi zahtevnega slikanja z oljnimi barvami. Kupil si je potrebno literaturo in se začel topogledno samoizobraževati. Spodbujal ga je lastni likovni napredek in tako se je začel vse bolj prepričljivo lotevati krajinskih motivov ob Krki, na Dolenjskem in drugod. Pokrajina in krajinska motivika sta mu bili v največje veselje, odločil pa se je predvsem za realistično likovno govorico. Začutil je, da ga pri tovrstni motiviki navdušujejo tudi živahne barve in tako je nizal motiv za motivom in izboljševal svoj likovni izraz. Pri tem si je vselej pomagal s fotografskim zabeleženjem osnovnega motiva, ki ga je nato slikarsko dokončal v ateljeju. S pomočjo fotografije pa je uspel v zadnjem času spremeniti svojo osnovno tematiko in se posvetil študijam oblakov. Njegove z oljem naslikane podobe oblakov so vredne določenega spoštovanja, saj je materija zahtevna in predvsem potrebuje že slikarja, ki zna občutiti in naslikati mehke in razigrane forme, ki se spreminjajo iz trenutka v trenutek. Vsekakor je Davorin Gros svoje slikarsko ljubiteljstvo v triintridesetih letih pripeljal do zavidljive kakovosti.

Biografija

Davorin Gros se je rodil leta 1930 v Novem mestu. Po izobrazbi je univerzitetni diplomirani inženir kemije. Do leta 1992, ko se je upokojil, je bil zaposlen v Krki in Leku. Ustvarja od leta 1970. Začel je z risbami, laviranimi perorisbami in kasneje osvojil tehniko slikanja z oljnimi barvami na platno. Leta 1982 se je včlanil v likovno sekcijo pri kulturni komisiji v Leku in jo kasneje nekaj časa tudi vodil. Sprva so razstave prirejali v preddverju Lekove menze, pa tudi na drugih lokacijah: na Prevaljah, v Kranjski Gori in Lendavi. Ko je bil zgrajen Lekov poslovno-informacijski center (PIC), je predlagal, da se v njem uredi nov razstavni prostor. Tako je bilo v preddverju centra urejeno razstavišče in v njem prva razstava leta 1992.

Davorin Gros je za svoje delo večkrat prejel priznanje Društva likovnikov Ljubljana. Živi in ustvarja med Ljubljano in Dolenjsko.

Sodeloval je na več kot štiridesetih skupinskih likovnih razstavah po Sloveniji.

Samostojne razstave

2010 Galerija Geoplin, Ljubljana
2004 Galerija Lek, Ljubljana 2003 Galerija Društva likovnikov, Ljubljana
1999 Galerija Geoplin, Ljubljana
Galerija likovnih samorastnikov, Ljubljana
Galerija Lek, Ljubljana
1994 Hotel Lek, Kranjska Gora

Razstava je na ogled do 6. septembra 2013.