Likovni objekti iz tkanin in slike Cvetke Hojnik v Galeriji Lek

V ponedeljek, 17. oktobra, smo v Galeriji Lek odprli razstavo slik in likovnih objektov iz tkanin avtorice Cvetke Hojnik.

Voditeljica Eva Longyka Marušič je v imenu gostitelja farmacevtske družbe Lek pozdravila goste in na kratko predstavila umetnico. Sozvočje z umetninami Cvetke Hojnik je ustvarjalo zborovsko petje, nastopil je Komorni moški zbor Lek, ki je dejaven že 34. pevsko sezono. Njihovo pevsko udejstvovanja je močno povezano z Milivojem Šurbkom, ki svoje kvalitete nesebično prek glasbe prenaša tudi na pevce.

Delo in ciklus ustvarjanja avtorice je predstavil umetnostni zgodovinar in likovni kritik Iztok Premrov, ki je v zloženki k razstavi zapisal:

»Ko opazujemo likovne objekte iz tkanin in slike Cvetke Hojnik, se nam kot zelo pomembno odpre vprašanje, kateri koncept razmišljanja in uresničevanja njenih zamisli prevladuje – racionalni ali emocionalni, torej ali slikarka daje prednost razumu ali čustvom? Namreč, njene slike so ob različnih avtoričinih pristopih nedvomno naklonjene bodisi enemu bodisi drugemu. Takšen je na primer geometrizem nekaterih njenih slik, ki izhaja iz strogih in natančno opredeljenih likovnih pojmov ter motivov, po drugi strani pa elementi razigranih figuralnih prizorov na krpankah vsekakor temeljijo na občutkih liričnosti in izpovednosti, ki jih slikarka doživlja ob svojem čutnem dojemanju sveta in jih kot takšne tudi vnese v svoje stvaritve.

V najnovejšem ciklusu spet prihaja na dan prvotno nagnjenje ustvarjalke k tekstilu, iz katerega je ustvarila svoja prva samostojnejša likovna dela – krpanke, saj je bila ta občutljiva materija še njen študijski predmet. Iz oblikovanja v trdnejše likovno ustvarjanje so jo napotili že na fakulteti, in tako se je stopnjeval njen odnos do vse bolj prepričljivega izražanja s pomočjo tkanine. Nastale so zanimive tridimenzionalne slike, na katerih je najprej združevala elemente naslikanega in našitega gradiva. Nanose akrilnih barv je še potencirala s plastičnimi dodatki in tako so nastale razgibane ter ponekod prosojne podobe, polne najrazličnejših oblik in likov, med katerimi pa je že od nekdaj prednjačil krog (ženski element, kot ga slikarka sama imenuje). S temi svojimi zgodnjimi krpaži je Hojnikova postavila bolj sproščen in barvno razgiban koncept, njene najnovejše slike pa kažejo na sintezo tega zgodnjega koncepta in zdajšnjega približevanja določenemu cilju z bolj izčiščenim sistemom likovnih znakov. Slikarka je v novih delih začela uveljavljati kolažno tehniko: platna najprej nasloji s koščki prozorne tkanine in ta nova plast doživi svoj končni videz šele potem, ko umetnica preko njega položi sloj barve in končno preko tega sprede filigransko plast risarskih elementov v obliki vegetabilnih vzorcev. Skratka, če so krpanke nastale s sestavljanjem in šivanjem, sedanje slike nastajajo kot sosledje tankočutno naslojenih likovnih plasti, ki se šele čisto na koncu zlijejo v celoto. Avtorica se poigrava tudi s svojevrstnim iskanjem prostorskih globin oziroma tistih razsežnosti, ki dajejo prostoru vso moč in učinkovitost. Po drugi strani pa jo očitno zanimajo najrazličnejše strukture, ob njih pa eksaktne podobe geometrijskih teles in njihovo učinkovanje v prostoru.

Če so zgodnja dela še prekipevala od večinoma toplih barv in barvnih odtenkov, na teh novih slikah zdaj prevladuje umirjen kolorit, sestavljajo ga beline, sivine in črnine. Čutnost izraza in nadzorovanost postopkov ter procesov snovanja slike gresta z roko v roki. Zdi se, da so te nove slike po konceptu morda strožje in bolj dosledne v iskanju čistih oblik, med njimi spet kroga, šele ko si jih ogledamo iz bližine, pa razpoznamo »drobno prejo« risarskih elementov, sproščenih linij in naključnih vzorcev, s katerimi Hojnikova dokončno definira površino slike. Skratka, med razumom in čustvi je spet težko potegniti ločnico.

Cvetka Hojnik

Cvetka Hojnik je rojena v Murski Soboti. Po končani tamkajšnji gimnaziji je diplomirala na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani, na Oddelku za tekstilstvo, študijski program oblikovanja tekstilij in oblačil (mentor red. prof. Darko Slavec, akad. slik., graf. spec.). Študira tudi na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani (pri prof. Gorencu in prof. Vogelniku).

Že več kot 15 let aktivno razstavlja doma in v tujini.

Skupaj s Ferijem Lainščkom je ustvarila likovno-pesniško zbirko Posončnice v štirih jezikih. Izdala je tudi umetniške knjige Hologrami ljubezni, Ne bodi kot drugi, Sončna hiša in Bližina na poezijo Ferija Lainščka.

Za svoje ustvarjanje je prejela več nagrad in priznanj, med drugim nagrado DLUM-a (Društva likovnih umetnikov Maribor) 2006, posebno priznanje na razstavi Hommage Spacalu 2007 in veliko odkupno nagrado na Ex Temporu Piran na temo Soline.

Je članica Društva likovnih umetnikov Maribor, Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov, Avstrijskega društva likovnih umetnikov in Društva mednarodnih svobodnih umetnikov.

Živi in ustvarja v Lendavi.

Samostojne razstave (izbor zadnjih petih let)

2005

  • Varaždin, Hrvaška, Galerija Zlati angel
  • Velenje, Slovenija, Galerija Ivana Napotnika

2006

  • Dunaj, Avstrija, Galerie M
  • Eibiswald, Avstrija, Lehrhaus, Quint Unlimited (Gruppe Q)
  • Gradec, Avstrija, Werkbund Galerie
  • Lendava, Slovenija, Kulturni dom, Multimedijska instalacija z Mio Žnidaršič in s Ferijem Lainščkom

2007

  • Zagreb, Hrvaška, Galerija Karas (Quint Unlimited)
  • Jesenice, Slovenija, Kosova graščina
  • Kranjska Gora, Slovenija, Liznjekova domačija
  • Maribor, Slovenija, Sinagoga (Quint Unlimited)
  • Maribor, Slovenija, galerija DLUM-a (nagrajenca)

2008

  • Zalaegerszeg, Madžarska, Sinagoga (Quint Unlimited)
  • Rein, Avstrija, galerija Cellarium Zisterzienserstift Rein
  • Ljubljana, Slovenija, Vodnikova domačija
  • Laafeld, Avstrija, Pavlova hiša (skupaj s Frankom Vecchietom)

2009

  • Pordenone, Italija, galerija La Rogga
  • Kormed, Madžarska, Sala Terrena Galériá (Pour Voir)
  • Maribor, Slovenija, Grad Betnava

2010

  • Trst, Italija, galerija TK
  • Maribor, Slovenija, RTS (Modni performans s Posončnicami)
  • Wagna, Avstrija

2011

  • Cordovado, Italija, palača Cecchini

Sodelovala je na številnih skupinskih razstavah doma in v tujini.

Razstava je na ogled do 2. decembra 2011.