Motivi dreves in detelje na slikah Anje Jerčič Jakob v Galeriji Lek

V torek, 9. junija, smo odprli razstavo del akademske slikarke mag. Anje Jerčič Jakob. V imenu Leka, člana skupine Sandoz, je goste pozdravila Eva Longyka Marušič ter na kratko predstvila umetnico.

Umetnine slikarke je na svoj izvrni način ozvočil multiintrumentalist Boštjan Gombač z glasbo, ki je jo ustvaril posebej za ta dogodek – najprej z luperjem, napravo, ki omogoči, da se v živo posname in se to vrti kot podlaga, z altovskim klarinetom ter še nekaterimi posebnimi inštrumenti.

O razstavi in ustvarjanju umetnice je povedal umetnostni zgodovinar in likovni kritik Iztok Premrov, ki je v zloženki k razstavi zapisal:

»Njen iskreni stik z naravo je bil v slikarstvu navzoč že v času študija na akademiji za likovno umetnost, še najbolj pri slikanju klasičnega tihožitja s cvetjem. Ta stik kasneje nikoli ni zamrl, nasprotno, še stopnjeval se je in poglabljal v več smereh. V neki posebni obliki, ki jo je slikarka razvila zelo avtorsko, se je tihožitje transformiralo v svojevrstno slikarsko postavitev rastlinskih podob. Pri tem je likovnica v ospredje naslikanega vse bolj odločno in razpoznavno postavila deteljo. Ta drobna, a vsem ljuba travniška rastlinica, je sčasoma postala lajtmotiv v slikarstvu Anje Jerčič kot njen svojevrstni enačaj z naravo. Drugo pomembno usmeritev, ki je bila bližja krajinski motiviki, pa je Jerčičeva likovno uresničila z motivom gozda. Izbirala je nekako bližnje poglede na gosto združbo dreves in se osredotočala na zožene izseke. Pri tem so se ji izostrile nadrobnosti drevesnih debel in prepletenih korenin, med njimi je razkrivala igro slikovitih struktur. Slikarka je v zadnjih letih sistematično izčistila izbrano in obravnavano tematiko in jo še bolj dosledno fokusirala na omenjeni osnovni motivni shemi. Znotraj obeh zdaj išče neštete možnosti za svojo iskreno in pristno likovno govorico, ki temelji na barvi, svetlobi in svojevrstni kompozicijski gradnji. Njena razpoznavna lastnost je vizualna razgibanost.

Slikarka sama pravi, da jo je k naravi, k njenim živim oblikam, vselej vlekla notranja sila, ki jo je kar klicala k realnosti. Nenavadna podoba detelje, rastline z dolgim pecljem in s krono iz okroglih lističev, je postala simbol umetničinega pristnega stika z naravo, tudi splošni simbol življenja in naravnega cikla od rojstva do smrti. Poznavalci zdravilnih moči rastlin in zelišč deteljico spoštujejo že iz antičnih časov, danes ji pripisujejo tudi zdravilno moč pri boju z eno najbolj nevarnih bolezni sodobnega časa, z rakom. Iz skorajda neznatne rastline, skrite v množici travnih bilk, je slikarka zgradila izstopajoč in posebej poudarjen likovni organizem. Detelja nenadoma zaživi kot monumentalna likovna tvorba in, ko jo umetnica umesti v črnino ozadja, naslikani podobi s tem celo vdahne občutje brezčasja in brezprostorja, neskončnosti torej.

Jerčičeva meni, da je struktura slike izredno pomembna prvina njenih del, zato ji namenja vso svojo pozornost. Posebej skrbno strukture neguje v temah, ki so posvečene gozdu, slikovitemu svetu dreves, svetu, skozi katerega se na nenavaden način pretaka svetloba. Njeni magični moči do kraja zaupa in jo v svojih podobah neguje kot največjo dragocenost. Seveda s poglavitnim orožjem slikarja, z barvo!

Eno izmed pomembnih načel, ki ga na svojih slikah uveljavlja Anja Jerčič, je načelo plastenja. Uveljavlja ga pri motivu detelje, posebej izrazito pri slikah z motivom gozda. S plastenjem doseže globino prostora in tudi polno plastičnost naslikanih elementov. Anja Jerčič gradi svoje slikarske podobe z izjemno subtilnostjo in doživeto izpovednostjo. Bogati jih z lastno energijo, ki jo sama po sebi pelje k dinamični zasnovi. Kljub temu da pri hitrem pogledu vzbujajo občutke ljubkosti in lahkotnosti, nas natančnejši pogled prepriča, da so pretehtane, usklajene, harmonične. Ne le zato, ker jih povezuje avtoričina naklonjenost naravi in pojavom v njej, ampak ker imajo izpovedno moč. Ta jih v določenem trenutku povzdigne, jim da globlji pomen in s tem značaj sublimnega.«

Slikarka Anja Jerčič Jakob je pozdravila goste in se zahvalila Leku za organizacijo razstave in Iztoku Premrovu za vso pomoč pri izboru slik in likovno kritiko.

Mag. Anja Jerčič Jakob (Slovenj Gradec, 1975) je leta 2000 diplomirala na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje. Tam je končala tudi magistrski študij grafike (2004) in slikarstva (2007). Od leta 2002 je članica Zveze društev slovenskih likovnih ustvarjalcev. Od leta 2006 je samozaposlena v kulturi. Je slikarka, grafičarka in ilustratorka.

Med letoma 1999 in 2014 je pripravila več kot dvajset samostojnih razstav in sodelovala na mnogih skupinskih razstavah, ki so bile na ogled v Sloveniji in vseh sosednjih državah ter na Češkem, Švedskem in Portugalskem, v Bosni in Hercegovini in na Japonskem. Njena dela so zastopana v številnih javnih zbirkah v slovenskem in mednarodnem prostoru.

Dobivala je Zoisovo štipendijo za nadarjene študente in štipendijo Ministrstva za kulturo RS. Leta 2008 je dobila delovno štipendijo Ministrstva za kulturo. Zmagala je na 4. bienalu slik malega formata Ljutomer 2006, dve leti pred tem pa je prejela nagrado Akademije za likovno umetnost in oblikovanje. Leta 2011 je dobila priznanje za pomembna umetniška dela v slikarstvu, ki ga podeljuje Univerza v Ljubljani. Od leta 2012 je docentka za slikarstvo in opravlja pedagoško dejavnost v okviru formalnih in neformalnih izobraževalnih modelov.

Samostojne razstave

2015
Galerie Saeli, Gradec, Avstrija
Galerija ZDSLU, Ljubljana: Trifolium

2014
Razstavišče Srečišče, Celica, Ljubljana: Vračanja
Razstavišče Gorenje, Velenje: Anja Jerčič Jakob, Slike
Slovenski kulturni center Korotan, Dunaj: Dihanje, slikarstvo Anje Jerčič Jakob
Savinov likovni salon Žalec: Anja Jerčič Jakob, Milojka Drobne, Srečanja v panoptikumu čustev

2013
Galerija Imago Sloveniae, Ljubljana: Drevesa

2012
Muzej Velenje, Velenjski grad, Velenje: Kuriozum

2011
Bežigrajska galerija 1, Ljubljana: Rokovanja

2010
Galerija Krško, cerkev sv. Duha, Krško: Anja Jerčič, Rokovanja
Galerija Simulaker, Novo mesto: Anja Jerčič, Soočenje

2009
Razstavišče Koroške osrednje knjižnice dr. Franca Sušnika, Ravne na Koroškem
Galerija Equrna, Ljubljana: Florilegij

2008
Galerija Krka, Novo mesto: Anja Jerčič, Slike

2007
Ljubljanski grad, Peterokotni stolp, Ljubljana: Gozdovi
Mestna galerija Nova Gorica: Slike 2006/2007

2006
Gorenje, d. d., Razstavišče – avla poslovne zgradbe, Velenje: Anja Jerčič, Slike 2003–2005 Galerie l´Arbre de Vie, Château de Blacons, Francija: Anja Jerčič, Peinture contemporaine Slovene
Umetnostna galerija Maribor, Razstavni salon Rotovž: Anja Jerčič, Slike 2003–2005

2005
Galerija Zapor, Koper

2004
Galerija Equrna, Ljubljana: Slike

2003
Galerija Dvorni trg, Ljubljana: Grafike
Galerija Kos, Ljubljana: Grafike

2002
Galerija likovnih umetnosti Slovenj Gradec: Med telesnim
Galerija Hest 35, Ljubljana: Grafike in slika

2001
Galerija sodobne umetnosti Celje/Likovni salon: Slike, grafike
Razstavišče Hladilnica (Pekarna Maribor): Barvno – bizarno

2000
Galerija Kulturnega centra Ivan Napotnik, Velenje
Umetnostna galerija Maribor, razstavni salon Rotovž: Presek, Projekt »Start«

1999
Razstavišče Barbara, Premogovnik Velenje

Razstava je na ogled do 4. septembra.